Alışlar Sayfasında Müşteriden İade Faturası Ekleme (Detaylı)

Müşterinizin size kestiği iade faturalarını (veya faturasız iadeler için ) bu kısımdan girmeniz gerekir. Böylece müşteri cari hesabınız ve ürün/hizmet carilerinizin hesabı doğru olacaktır.

Alışlar Sayfasında Müşteri İadesi Ekle


 • 1. Üst menü de İŞLEMLER bölümünde “ALIŞLAR” a tıklamanız gerekir. Bunda sonra EKLE tuşundan “MÜŞTERİDEN İADE” i seçmeniz yeterlidir.

1. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Müşteriyi Girme


 1. 1. Daha önce kayıtlarınıza aldığınız bir müşteriniz ise arama kutucuğu ile arama yaparak seçebilirsiniz.
 2. 2. Daha önce kayıtlarınıza almadığınız bir müşteriniz ise ve cari takibi yapmak istiyorsanız + Yeni Ekle’ye tıklayarak Müşteri Kartı (hesabı ) oluşturabilirsiniz. Burada eklemiş olduğunuz müşteri aynı zamanda Hesaplar menüsü altındaki müşteri sayfasına da eklenecektir.

2. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Yeni Müşteri Girme


 1. 1. Sadece müşterinizin ad-soyadı/unvanını girerek hızlı bir şekilde tedarikçi ekleyip hemen iade eklemesi yapılabilirsiniz. (resmi işlem olmadıkça bu şekilde basit ekleme yapabilirsiniz. Sonrasında basit şekilde eklediğiniz müşterinizi Müşteri Sayfasında Güncelle ile detaylı bilgi girebilirsiniz.

Müşteriniz şahıs firması ve ticari unvanı yok ise müşterinizin ad ve soyadını girmeniz gerekir. Ticari unvana sahip şahıs firmaları ve diğer ltd& AŞ’ler için işletmenin unvanını girmeniz gerekir.

2. Faturalı çalıştığınız müşterileriniz için veya açık hesap çalıştığınız müşterilerinizde vade tarihinin otomatik gelmesi için Gelişmiş Seçenekler i doldurmanız gerekir (gelişmiş seçenekler için 1.2, 1.3, 1.4  maddelerine bakabilirsiniz)

3. Yeni eklediğiniz müşterinizden alacağınız varsa bakiyesini ekleyip tüm satışlarınızı  bu rakama eklenerek yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece alacaklarınızı daha doğru takip edebilirsiniz. Ayrıca müşteriniz ile tüm alış verişinizi dövizli yapıyorsanız ilgili dövizi seçmeniz yeterlidir.

Not 1: Gelişmiş seçenekleri girmeden de müşterinizin cari takibini basit şekilde yapabilirsiniz. Vade bilgilerinin otomatik gelmesini istiyorsanız gelişmiş seçeneğini kullanmalısınız. (Detaylı bilgi için madde 1.4 bakınız)

Not 2: Aynı müşterinizde farklı para birimleri ile çalışıyorsanız birden fazla müşteri kartı açmalısınız. Örneğin: Halil Pazarlama- TRY ve Halil Pazarlama-USD

3. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Müşterinin Fatura Bilgilerini Girme


 1. 1. Müşterinizin bağlı olduğu vergi dairesini seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgileri girilmelisiniz)
 2. 2. Müşterinizin vergi (VKN) veya kimlik (TCKN) no’sunu giriniz. VKN bilgisi 10 haneden az ise vergi no’sunun başına 0 sıfır ekleyerek 10 haneli yapınız. (TCKN sadece şahıs firmaları ve serbest meslek erbapları içindir. Diğer işletmeler için VKN girmeniz gerekir)
 3. 3. Müşterinizin adres bilgilerini giriniz. (Müşteriniz eğer yurtdışında ise “Adres Yurtdışında” yı tıklamanız gerekir.
 4. 4. Müşterinizin resmi adresinin bulunduğu ili seçinizi. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi il yazıyorsa o bilgiler girilmelidir)
 5. 5. Müşterinizin resmi adresinin bulunduğu ilçeyi seçiniz.

4. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Müşteri Fatura Bilgileri Girme


 1. 1. Müşterinizin fatura ve teslimat adresleri aynı ise bu seçeneğin tıklı olması yeterlidir.
 2. 2. Müşterinizin adres bilgilerini giriniz. (Müşteriniz eğer yurtdışında ise “Adres Yurtdışında” yı tıklamanız gerekir.
 3. 3. Müşterinizin resmi adresinin bulunduğu ili seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi il yazıyorsa o bilgiler girilmelidir)
 4. 4. Müşterinizin resmi adresinin bulunduğu ilçeyi seçiniz.

5. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Müşteri Vade Bilgileri Girme


 1. 1. Vadeli (açık hesap) çalıştığınız müşteriniz için bu alanı doldurmanız durumunda iade eklediğiniz zaman vade tarihleri ve alacak takipleri otomatik oluşur. Yapmanız gereken müşteriniz ile çalıştığınız vade tipini seçip ve 2 no’lu kısmı doldurmanızdır.
 2. 2. Bu kısma sadece rakam girilmelidir.
 3. 3. Tedarikçi IBAN bilgisine kolayca ulaşabilmeniz içindir.

Vade Bilgileri Açıklamaları:

Vade günü kısmına sadece rakam girmeniz gerekir. Bu durumda aşağıda seçeceğiniz senaryoya göre fatura tarihi vadeniz otomatik olarak hesaplanacaktır. Örneğin 5 yazılsın

 • FATURA KESİM TARİHİNE İLAVE: Her faturanızın kesim tarihine 5 gün eklenerek vade tarihiniz otomatik oluşturulur
 • BİR SONRAKİ AYIN: Faturanızı kestiğiniz aydan sonraki ayın 5. Gününe vadeniz otomatik oluşturulur
 • İÇİNDE BULUNAN AYIN: Faturanızı kestiğiniz ayın 5. gününe otomatik vade tarihi oluşturulur
 • VADESİZ: Özellikle devlete kesilen faturalarınız için bu seçeneği seçerek vadesiz fatura veya e-Fatura oluşturabilirsiniz.

6. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Müşteri İletişim Bilgileri Girme


 1. 1. Müşterinizdeki iletişimde olduğunuz kişinin bilgilerini girmeniz gerekir.
 2. 2. İletişimde olduğunuz kişinin e-posta adresini girmeniz gerekir.

7. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Evrak Bilgileri Girme


 1. 1. İade faturanız varsa üzerinde seri ve sıra no’sunu girmelisiniz. Yoksa kendi takibiniz için bir sayı ekleyebilirisiniz.
 2. 2. Fatura tarihini, faturanız yoksa iade tarihini girmelisiniz.
 3. 3. Kayıt işlemi esnasında ödemeyi yapmadıysanız (açık hesap veya vadeli ödeme) ödeme yapacağınız günü vade tarihi kısmına girmelisiniz. (eğer müşteri kartınızda vade tarihi bilgisi var ise otomatik vade tarihi oluşacaktır)

8. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Para Birimi (Döviz) Girme


 • 1. Para birimi TRY’den farklı ise bu kısımdan değiştirebilirsiniz. (Döviz kurları Merkez Bankası’ndan alınmaktadır)

9. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Ürün / Hizmet Girme

 1. 1. Daha önce kayıtlarınıza eklediğiniz ürün /hizmeti (cari kartı bulunan) arama kutucuğu ile arama yaparak filtreleyip seçebilirsiniz.
 2. 2. Daha önce kayıtlarınıza almadığınız ürün/hizmeti + Yeni Ekle ye tıklayarak ürün/hizmet cari kartını bu sayfada açabilirsiniz. Bu sayfada ekleyeceğiniz ürün/hizmet aynı zamanda Hesaplar menüsü altıdaki Ürün/Hizmet sayfasına da eklenecektir.

10. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Ürün/Hizmet Girme


 1. 1. Eklediğiniz hesap bir ürün ise ÜRÜN’ü, bir hizmet HİZMET’i seçmeniz gerekir. (Hizmet kategorisinin takibi yapılmamaktadır. Sadece hizmet alımı ve miktarlarının takibi yapılmaktadır)
 2. 2. Bu kısma ürün/hizmetin adını, kodunu ve birimini girmeniz gerekmektedir. Bu kodlarını kendinizin takibi için girmeniz gerektiği için istediğiniz gibi kodlama yapabilirsiniz. Örneğin, Ü1, Ürün1, Bilgisayar, Bilgisayar1, vb gibi
 3. 3. Bu kısımda ürün/hizmetin cari takibini kolayca yapabilirsiniz. Kimden, kaça aldığınızı, ne kadar aldığınız ile kime, kaça sattığınızı ve ne kadar sattığınızı takip etmek isterseniz cari takip yapmanız gerekir. Ayrıca ürünlerin stok takibi de yapılmaktadır.
 • Not:
 • Bazı ürünleri hem satın alıp hem satabilirsiniz. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

Bazı ürünleri hem satın alıp hem satabilirsiniz. Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

11. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Ürün / Hizmet Girme


 1. 1. Ürün kategorisi seçiminde bu kısım gelmektedir. Stok takibini yapmak istemeniz durumunda alım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı artarken satım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı azalacaktır. Hem alım yaptığınız hem de satım yaptığınız Hizmet bölümünde stok takibi yapılmamaktadır.
 2. 2. Ürün kartı (hesabı) oluştururken ilgili ürünün stoğu varsa o miktarı Açılış Stok Miktarı olarak girmeniz gerekir. Böylece bu andan itibaren alım ve satımlarınızda o miktar dikkate alınarak hesap yapılır. (Örneğin; açılış stok miktarı olarak 50 girmeniz  10 tane satış yapmanız durumunda stoğunuzdaki ürün miktarı 40 olacaktır.)
 3. 3. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 4. 4. Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 5. 5. Ürün/Hizmet kartı açtığınız ürünün birim fiyatını ister KDV’li isterseniz KDV’siz girebilirsiniz.
 6. 6. Ürün/Hizmetiniz KDV oranını ve birimini girerek Alış ve Satış ekleme sayfalarına otomatik gelmelerini sağlayabilirsiniz. ( Resmi olmayan satışlarınız veya alışlarınız için bu kısımda KDV’siz seçebilir veya Satış Ekle ile Alış Ekle sayfalarında KDV’sizi seçebilirsiniz.)

Not: Bu penceredeki bilgileri ilerde değiştirmeniz gerekirse Müşteri sayfasında İşlemler bölümünde Güncelle tuşu ile bilgileri değiştirebilirsiniz.

12. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Tutar Bilgileri Girme


 1. 1. Alınan iadede oranlı iskonto uygulandıysa (%5, %10, %20, vb.) bu kısma sadece oran miktarını girmelisiniz. İskonto tutarı otomatik hesaplanacaktır. 
 2. 2. Tutarda iskonto yapıldı ise bu kısma iskonto yapılan tutarı girmelisiniz.
 3. 3. Tutar kısmı girilen birim fiyat, miktar ve ıskontoya göre otomatik hesaplanır. Eğer tutar farklı ise tutarı elle sayı girerek değiştirebilirsiniz.

13. Alışlar Sayfası Müşteriden İade Fatura Ekleme Sayfasında Kaydetme


 1. 1. Faturalı/resmi alımlarınızı  “Kaydet”e tıklayarak kayıtlarınıza alabilirsiniz.
 2. 2. Aldığınız iadenin henüz bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kayıt hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu iadenin ileride resmi evrağının olması durumunda kaydı seçip İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
 3. 3. Aynı anda birden fazla iade faturası girmek isterseniz bu seçenek ile kaydedip, ekle sayfasından çıkmadan başka alış bilgilerini girerek diğer alışı da ekleyebilirsiniz.