Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme (Detaylı)

Bu sayfada sadece ticaretiniz için kullandığınız ürün/hizmeti (alıp-sattığınız veya sadece aldığınız) fatura veya satış bilgilerini girmelisiniz. Özellikle cari takibini yaptığınız mal/hizmetlerin girişlerini yapmalısınız.

Sadece faturalı değil aynı zamanda faturasız alımlarınızı da girebilirsiniz. (madde 8’i okuyunuz)

Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Ekleme


 1. 1. Bu sayfaya gelmek için üst menüde İŞLEMLER butonunda “ALIŞLAR” a tıklamanız gerekir. Bunda sonra EKLE butonunda “MAL/HİZMET” i seçmeniz yeterlidir.

1. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Tedarikçi Girme


 1. 1. Daha önce kayıtlarınıza aldığınız bir tedarikçiniz ise arama kutucuğu ile arama yaparak seçebilirsiniz.
 1. 2. İlk defa ticaret yaptığınız veya daha önce kayıtlarınıza almadığınız bir tedarikçiniz ise + Yeni Ekle’ye tıklayarak Tedarikçi Kartı (hesabı /carisi) oluşturabilirsiniz. Burada eklemiş olduğunuz tedarikçiniz aynı zamanda Hesaplar menüsü altındaki Tedarikçi sayfasına da eklenecektir.

Not (Alışlar Torba Hesap): Tedarikçi carisi takibi yapmak istemiyorsanız ALIŞLAR TORBA HESAP diye bir müşteri oluşturup cari takibini yapmak istemediğiniz tedarikçileriniz için bu hesabı seçerek satış işlemeni gerçekleştirebilirsiniz.

2. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Yeni Tedarikçi Girme


 1. 1. Sadece tedarikçinizin ad-soyadı/unvanını girerek hızlı bir şekilde tedarikçi ekleyip hemen alış ekleme işlemi yapılabilirsiniz. (resmi işleminiz olmadığı sürece bu şekilde basit ekleme yapabilirsiniz). Sonrasında basit şekilde eklediğiniz tedarikçinizi Tedarikçi Sayfasında ‘Güncelle’ ile detaylı bilgi girebilirsiniz.

Tedarikçiniz şahıs firması ve ticari unvanı yok ise tedarikçinizin ad ve soyadını girmeniz gerekir. Ticari unvana sahip şahıs firmaları ve diğer ltd & AŞ’ler için işletmenin unvanını girmeniz gerekir.

 • 2. Faturalı çalıştığınız tedarikçileriniz için veya açık hesap çalıştığınız tedarikçilerinizde vade tarihinin otomatik gelmesi için Gelişmiş Seçenekler i doldurmanız gerekir (gelişmiş seçenekler için 1.2, 1.3, 1.4  maddelerine bakabilirsiniz)
 • 3. Yeni eklediğiniz tedarikçilerinize borcunuz varsa bakiyesini ekleyip tüm alışlarınızı bu rakama eklenerek yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece borçlarınızı daha doğru takip edebilirsiniz. Ayrıca tedarikçiniz ile tüm alış verişinizi dövizli yapıyorsanız ilgili dövizi seçmeniz yeterlidir.

Not 1: Gelişmiş seçenekleri girmeden de tedarikiniz ile olan cari takibi basit şekilde yapabilirsiniz.Vade bilgilerinin otomatik gelmesini istiyorsanız gelişmiş seçeneği kullanmalısınız ( Detaylı bilgi için madde 1.3 bakınız)

Not 2: Aynı tedarikçide farklı para birimleri ile çalışıyorsanız birden fazla tedarikçi kartı açmalısınız. Örneğin: Halil Pazarlama- TRY ve Halil Pazarlama-USD

 • Not (Alışlar Torba Hesap): Tedarikçi carisi takibini yapmak istemediğiniz tedarikçileriniz için sadece 1 no lu kısma ALIŞLAR TORBA HESAP yazmanız yeterlidir.

3. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Tedarikçi Fatura Bilgileri Girme


 1. 1. Tedarikçinizin bağlı olduğu vergi dairesini seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgileri girilmelisiniz)
 2. 2. Tedarikçinizin vergi (VKN) veya kimlik (TCKN) nosunu giriniz. VKN bilgisi 10 haneden az ise vergi nosunun başına 0 sıfır ekleyerek 10 haneli yapınız. (TCKN sadece sahıs firmaları ve serbest meslek erbapları ve esnaflar içindir. Diğer işletmeler için VKN girmeniz gerekir)
 3. 3. Tedarikçinizin adres bilgilerini giriniz. (Tedarikçiniz eğer yurtdışında ise “Adres Yurtdışında” yı tıklamanız gerekir.
 4. 4. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ili seçiniz. Şubeli ise o şubenin bulunduğu ili seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgiler girilmelidir)
 5. 5. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ilçeyi seçiniz.

4. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Tedarikçi Vade Bilgileri Girme


 1. 1. Vadeli (açık hesap) çalıştığınız tedarikçileriniz için bu alanı doldurmanız durumunda alış eklediğiniz zaman vade tarihleri ve borç takipleri otomatik oluşur. Yapmanız gereken tedarikçiniz ile çalıştığınız vade tipini seçip ve 2 no’lu kısmı doldurmanızdır.
 2. 2. Bu kısma sadece rakam girilmelidir.
 3. 3. Tedarikçi IBAN bilgisine kolayca ulaşabilmeniz içindir.

Vade Bilgileri Açıklamaları:

Vade günü kısmına sadece rakam girmeniz gerekir. Bu durumda aşağıda seçeceğiniz senaryoya göre fatura tarihi vadeniz otomatik olarak hesaplanacaktır. Örneğin 5 yazılsın

 • FATURA KESİM TARİHİNE İLAVE: Her faturanızın kesim tarihine 5 gün eklenerek vade tarihiniz otomatik oluşturulur
 • BİR SONRAKİ AYIN: Faturanızı kestiğiniz aydan sonraki ayın 5. Gününe vadeniz otomatik oluşturulur.
 • İÇİNDE BULUNAN AYIN Faturanızı kestiğiniz ayın 5. gününe otomatik vade tarihi oluşturulur.
 • VADESİZ: özellikle devlete kesilen faturalarınız için bu seçeneği seçerek vadesiz fatura veya e-Fatura oluşturabilirsiniz.

5. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Tedarikçi İletişim Bilgileri Ekleme


 1. 1. Tedarikçinizdeki iletişimde olduğunuz kişinin bilgilerini girmeniz gerekir.
 2. 2. İletişimde olduğunuz kişinin e-posta adresini girmeniz gerekir.

6. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Evrak Bilgileri Girme


 1. 1. Faturanız varsa üzerinde seri ve sıra no’sunu girmelisiniz. Yoksa kendi takibiniz için bir sayı ekleyebilirisiniz.
 2. 2. Faturanız varsa tarihini, eğer faturanız yoksa alım tarihini girmelisiniz.
 3. 3. Kayıt işlemi esnasında ödemesini yapmadıysanız (açık hesap veya vadeli ödeme) ödeme yapacağınız gününü vade tarihi kısmına girmelisiniz. (ödemeyi yaptıysanız ödeme yaptığınız günü girmelisiniz)

7. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Para Birimi (Döviz) Girme


 1. 1. Alım yaptığınız para birimi TRY’den farklı ise bu kısımdan değiştirebilirsiniz. (Döviz kurları Merkeze Bankası’ndan alınmaktadır)

8. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Ürün / Hizmet Girme


 1. 1. Daha önce kayıtlarınıza eklediğiniz ürün /hizmetinizi  (cari kartı bulunan) arama kutucuğu ile arama yaparak filtreleyip seçebilirsiniz.
 2. 2. Daha önce kayıtlarınıza almadığınız ürün/hizmeti + Yeni Ekle ye tıklayarak ürü/hizmet cari kartını bu sayfada açabilirsiniz.  Bu sayfada ekleyeceğiniz ürün/hizmet aynı zamanda Hesaplar menüsü altıdaki Ürün/Hizmet sayfasına da eklenecektir.

9. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Yeni Ürün/Hizmet Girme


 1. 1. Eklediğinizi hesap bir ürün ise ÜRÜN’ü, bir hizmet ise HİZMET’i seçmeniz gerekir. (Hizmet kategorisinde stok takibi yapılmamaktadır. Sadece hizmet alımı ve tutarlarının takibi yapabilirsiniz.)
 2. 2. Bu kısma ürün/hizmetin adını, kodunu ve birimini girmeniz gerekmektedir. Bu kodlarını kendinizin takibi için girmeniz gerektiği için istediğiniz gibi kodlama yapabilirsiniz. Örneğin, Ü1, Ürün1, Bilgisayar, Bilgisayar1, vb gibi
 3. 3. Bu kısım da ürün/hizmetin cari takibini kolayca yapabilirsiniz. Kimden, kaça aldığınızı, ne kadar aldığınız ile kime, kaça sattığınızı ve ne kadar sattığınızı takip etmek isterseniz doldurmanız gereken bir alandır.

Not 1: Ürün/Hizmet takibini yapmak istemiyorsanız 3 no’lu kısmı doldurmanıza gerek yoktur.

 • Not 2:
 • Bazı ürünlerinizi hem satın alıp hem satabilirsiniz. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum” seçmelisiniz. Böylece bu ürün Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum” seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

10. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Yeni Ürün/Hizmet Girme


 1. 1. Ürün kategorisi seçiminde bu kısım gelmektedir. Stok takibini yapmak istemeniz durumunda alım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı artarken satım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı azalacaktır. Hem alım yaptığınız hem de satım yaptığınız (Hizmet de stok takibi yapılmamaktadır)
 2. 2. Ürün kartı (hesabı) oluştururken ilgili ürünün stoğu varsa o miktarı Açılış Stok Miktarı olarak girmeniz gerekir. Böylece bu andan itibaren alım ve satımlarınızda o miktar dikkate alınarak hesap yapılır. (Örneğin; açılış stok miktarı olarak 50 girmeniz  10 tane satış yapmanız durumunda stoğunuzdaki ürün miktarı 40 olacaktır.)
 3. 3. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum’u seçmelisiniz. Böylece bu ürün sadece Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 4. 4. Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum” seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 5. 5. Ürün/Hizmet kartı açtığınız ürünün birim fiyatını ister KDV’li isterseniz KDV’siz girebilirsiniz.
 6. 6. Ürün/Hizmetiniz KDV oranını ve birimini girerek Alış ve Satış ekleme sayfalarına otomatik gelmelerini sağlayabilirsiniz. ( Resmi olmayan satışlarınız veya alışlarınız için bu kısımda KDV’siz seçebilir veya Satış Ekle ile Alış Ekle sayfalarında KDV’sizi seçebilirsiniz.)

Not: Bu penceredeki bilgileri ilerde değiştirmeniz gerekirse Tedarikçi sayfasına İşlemler bölümünde Güncelle tuşu ile değiştirebilirsiniz.

11. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Tutar Bilgileri Girme


 1. 1. Alımınızda oranlı iskonto uygulandıysa (%5, %10, %20, vb.) bu kısma sadece oran miktarını girmelisiniz. İskonto tutarı otomatik hesaplanacaktır. 
 2. 2. Tutarsal iskonto yapıldı ise bu kısma iskonto yapılan tutarı girmelisiniz.
 3. 3. Tutar kısmı girilen birim fiyat, miktar ve iskontoya göre otomatik hesaplanır. Eğer tutar farklı ise tutarı elle sayı girerek değiştirebilirsiniz.

12. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Ödeme Bilgileri Girme


 1. 1. Kayıt yaptığınız esnasında veya öncesinde ödeme yapmadıysanız “Ödenecek” tuşunun işaretli olarak kalması gerekir. Böylece vade tarihini/ödeme tarihini kolayca takip edebilir, ödeme günü geldiğinde hatırlatmalar ile ödemenizi yapabilirsiniz.

13 . Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Peşin Ödeme Bilgileri Girme


 1. 1. Kayıt yaptığınız esnada veya öncesinde ödeme yaptıysanız “ödendi” yi seçmeniz gerekir
 2. 2. Karşı tarafa yaptınız ödeme hangi hesabınızdan yaptıysanız (Nakit Hesabı, Banka Hesabı -EFT/Havale-, Kredi Kartı, vb) o hesabı seçmeniz gerekir
 3. 3. Ödemeyi yaptığınız tarihi seçmeliniz. Ödeme ile fatura tarihleri farklı olabilir veya aynı olabilir. (Ödeme tarihini bilmiyorsanız yaklaşık bir tarih girebilirsiniz.)

14. Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme Sayfasında Kaydetme


 1. 1. Faturalı/resmi alımlarınızı “Kaydet”e tıklayarak kayıtlarınıza alabilirsiniz
 2. 2. Aldığınız mal/hizmetin henüz bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kayıt hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu giderin ileride resmi evrağının olması durumunda kaydı seçip İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
 3. 3. Aynı anda birden fazla mal/hizmet faturası girmek isterseniz bu seçenek ile kaydedip, ekle sayfasından çıkmadan başka alış bilgilerini girerek diğer alışı da ekleyebilirsiniz.