Alışlar Sayfası Mal/Hizmet Faturası Ekleme (Özet)

Bu sayfada sadece ticaretiniz için kullandığınız ürün/hizmeti (alıp-sattığınız veya sadece aldığınız) fatura veya satış bilgilerini girmelisiniz. Özellikle cari takibini yaptığınız mal/hizmetlerin girişlerini yapmalısınız.

Sadece faturalı değil aynı zamanda faturasız alımlarınızı da girebilirsiniz. (madde 8’i okuyunuz)

Ürün/Hizmet Faturası Özet


  1. 1. Mal veya hizmeti kimden aldığınızı seçmelisiniz. Eğer kayıtlı değilse +Yeni Ekle ile tedarikçinizin kartını (hesabını) oluşturarak kayıtlarınıza ekleyebilirsiniz.
  1. Tedarikçi carisi takibi yapmak istemiyorsanız ALIŞLAR TORBA HESAP diye bir müşteri oluşturup cari takibini yapmak istemediğiniz tedarikçileriniz için bu hesabı seçerek satış işlemeni gerçekleştirebilirsiniz.
  • 2. Mal/Hizmet faturası bilgilerini girmelisiniz (fatura seri/sıra no, Fatura Tarihi, Vade/ödeme tarihi) Faturasız bir iade ise kendini takibiniz için bir sayı girebilirsiniz.
  • 3. Dövizli bir alım yapıyorsanız döviz kurunu seçmelisiniz. (döviz kuru günlük olarak Merkez Bankası verilerinden alınmaktadır)
  • 4. Daha önce eklenmiş Ürün/Hizmet’i seçerek otomatik tutar bilgileri getirebilirsiniz veya +Yeni Ekle’ yerek işlemlere devam edebilirsiniz. Ürün/Hizmet Takibi yapmak istemiyorsanız girmek zorunda değilsiniz.
  • 5. Mal/Hizmet alımınız iskontolu ise, iskonto oranı veya miktarını girerek kayıt işlemini yapabilirsiniz.
  • 6. Mal/Hizmet Faturanızın KDV hariç tutarını bu kısma girmeniz gerekiyor.
  • 7. Kayıt işlemi esnasında almış olduğunuz giderinizi ödediyseniz “Ödendi” kısmını seçip ödeme hesabınızı ve tarihini seçmeniz yeterlidir. Eğer ileri bir tarihte ödenecek ise (vadeli alım) “Ödenecek” kısmını seçmeniz yeterlidir.
  • 8. Aldığınız mal/hizmetin resmi evrağı varsa KAYDET ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.Alımın herhangi bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kayıt hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu giderin ileride resmi evrağının olması durumunda kaydı seçip İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
  • 9. Alımınızdan bizden fazla ürün/hizmet kalemlerini eklemek için ‘+’ işaretine tıklayarak birden fazla ürün/hizmet ekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgiler için  ALIŞLAR MAL/HİZMET FATURASI (DETAY) yazısına bakınız.