Alışlar Sayfası Müşteriden İade Faturası Ekleme (Özet)

Müşterinizin size kestiği iade faturalarını (veya faturasız iadeler için ) bu kısımdan girmeniz gerekir. Böylece müşteri cari hesabınız ve ürün/hizmet carilerinizin hesabı doğru olacaktır.

Müşteriden İade Faturası Özet


  1. 1. İade faturası hangi müşterinizden geldi ise onu seçmelisiniz. Eğer kayıtlı değilse +Yeni Ekle ile müşterinizin kartını (hesabını) oluşturarak kayıtlarınıza ekleyebilirsiniz.
  2. 2. İade faturası bilgilerini girmelisiniz (fatura seri/sıra no, Fatura Tarihi, Vade/ödeme tarihi) Faturasız bir iade ise takibiniz için bir sayı girebilirsiniz.
  3. 3. İade faturası Dövizli ise döviz kurunu seçmelisiniz. (döviz kuru günlük olarak Merkez Bankası verilerinden alınmaktadır)
  4. 4. Daha önce eklenmiş Ürün/Hizmet’i seçerek otomatik tutar bilgilerini getirebilirsiniz veya +Yeni Ekle’ tıklayarak işlemlere devam edebilirsiniz. Ürün/Hizmet Takibi yapmak istemiyorsanız girmek zorunda değilsiniz.
  5. 5. İade faturası iskontolu ise iskonto oranı veya miktarını girerek kayıt işlemini yapabilirsiniz.Faturanızın KDV hariç tutarı otomatik hesaplanacaktır.
  6. 6. İadenin resmi evrağı varsa KAYDET ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.Alımın herhangi bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kayıt ile hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu giderin ileride resmi evrağı olması durumunda kaydı seçip İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
  7. 7. İade faturasında birden fazla ürün kalemi var ise + işareti ile her bir ürün kalemini ayrı ekleyebilirsiniz.