Alışlar Sayfasında Gider Faturası Ekleme (Özet)

İşletmeniz için yaptığınız faturalı veya faturasız giderler/masraflarınızı bu ekleme sayfası ile girebilirsiniz.

Not: Mal/hizmet alımlarınızı bu sayfadan girmemelisiniz.

Gider Faturası Özet


  1. 1. Gideri kimden aldığınızı seçmelisiniz. Eğer kayıtlı değilse +Yeni Ekle butonuyla tedarikçinizin kartını (hesabını) oluşturarak kayıtlarınıza ekleyebilirsiniz. (sadece bir kez alım yaptığınız veya tedarikçi olarak eklemek istemediğiniz işletmeler için torba hesap oluşturup o hesabı seçebilirsiniz. Bu torba hesabın unvanı Torba Hesap olur ve başka bilgi içermez)
  2. 2. Gider faturası bilgilerini girmelisiniz (fatura seri/sıra no, Fatura Tarihi, Vade/ödeme tarihi)Faturasız bir iade ise kendi takibiniz için bir sayı girebilirsiniz.
  3. 3. Dövizli bir alım yaptıysanız döviz kurunu seçmelisiniz. (döviz kuru günlük olarak Merkez Bankası verilerinden alınmaktadır)
  4. 4. Gideri hangi amaçla yaptığınızı seçmelisiniz. Böylece giderlerinizi daha iyi takip edebilirsiniz. Kategorileri arama ile aratabilirsiniz. Bulunmayan kategoriler için DİĞER seçeneğini seçebilirsiniz. (Detaylar için Alışlar Gider Faturası Detay yazısına bakınız)
  5. 5. Gideriniz iskontolu ise iskonto oranı veya miktarını girerek kayıt işlemini yapabilirsiniz.
  6. 6. Kayıt işlemi esnasında almış olduğunuz giderinizi ödediyseniz “Ödendi” kısmını seçip ödeme hesabınızı ve tarihini seçmeniz yeterlidir. Eğer ileri bir tarihte ödenecek ise (vadeli alım) “Ödenecek” kısmını seçmeniz yeterlidir.
  7. 7. Aldığınız giderinizin henüz bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kaydettiğinizde hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu giderin ileride resmi evrağının olması durumunda kaydı seçip, İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
  8. 8. Alımınızda bizden fazla gider kalemlerini eklemek için ‘+’ işaretine tıklayarak girebilirsiniz.