Tedarikçiye İade Faturası Ekle (Detay)

Bu sayfada sadece ticaretiniz için kullandığınız iade ürün/hizmetin  fatura veya satış bilgilerini girmelisiniz.

Sadece faturalı değil aynı zamanda faturasız iadelerinizi de girebilirsiniz.(detaylı bilgi için madde 8’i okuyunuz)

Satışlar Sayfasında Tedarikçiye İade Satışı Ekleme


 1. 1. Üst menü de İŞLEMLER butonunda “SATIŞLAR” a tıklamanız gerekir. Bundan sonra EKLE butonunda “TEDARİKÇİYE İADE SATIŞ” ı seçmeniz yeterlidir.

1. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Tedarikçi Seçme


 1. 1. Daha önce kayıtlarınıza aldığınız bir tedarikçiniz ise arama kutucuğu ile arama yaparak seçebilirsiniz.
 2. 2. İlk defa ticaret yaptığınız veya daha önce kayıtlarınıza almadığınız bir tedarikçiniz ise ve cari takibi yapmak istiyorsanız + Yeni Ekle’ye tıklayarak Tedarikçi Kartı (hesabı) oluşturabilirsiniz. Böylece satış bilgileri otomatik tedarikçi carinize eklenecektir.

2. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Tedarikçi Girme


 1. 1. Sadece tedarikçinizin ad-soyadı/unvanını girerek hızlı bir şekilde tedarikçi ekleyip hemen iade satışı yapabilirsiniz.  (resmi işlem olmadıkça bu şekilde basit ekleme yapabilirsiniz). Basit eklediğiniz tedarikçinize Güncelle işlemi ile detaylı bilgi girebilirsiniz.

Müşterini şahıs firması ve ticari unvanı yok ise müşterinizin ad ve soyadını girmeniz gerekir. Ticari unvana sahip şahıs firmaları için ve diğer ltd& AŞ’ler için işletmenin unvanını girmeniz gerekir.

2. Faturalı çalıştığınız tedarikçileriniz için veya açık hesap çalıştığınız tedarikçilerinizde vade tarihinin otomatik gelmesi için Gelişmiş Seçenekler i doldurmanız gerekir (gelişmiş seçenekler için 1.2, 1.3, 1.4)  maddelerine bakabilirsiniz)

3. Yeni eklediğiniz tedarikçinize borcunuz varsa bakiyesini ekleyip, tüm alışlarınızın bu rakama eklenerek yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece borçlarınızı daha doğru takip edebilirsiniz. Ayrıca tedarikçiniz ile tüm alış verişinizi dövizli yapıyorsanız ilgili dövizi seçmeniz yeterlidir.

Not 1: Gelişmiş seçenekleri girmeden de tedarikçinizin cari takibini basit şekilde yapabilirsiniz. Vade bilgilerinin otomatik gelmesini istiyorsanız gelişmiş seçeneğini kullanmalısınız. (Madde 5’e bakınız)

Not 2: Aynı tedarikçiniz ile farklı para birimleri ile çalışıyorsanız birden fazla tedarikçi kartı açmalısınız. Örneğin: Halil Pazarlama- TRY ve Halil Pazarlama-USD

3. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Müşterinin Fatura ve Adres Bilgilerini Girme


 1. 1. Tedarikçinizin bağlı olduğu vergi dairesini seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgileri girmelisiniz)
 2. 2. Tedarikçinizin vergi (VKN) veya kimlik (TCKN) no’sunu giriniz. VKN bilgisi 10 haneden az ise vergi no’sunun başına 0 sıfır ekleyerek 10 haneli yapınız. (TCKN sadece şahıs firmaları, serbest meslek erbapları ve esnaflar içindir. Diğer işletmeler için VKN girmeniz gerekir)
 3. 3. Tedarikçinizin adres bilgilerini giriniz. (Tedarikçiniz eğer yurtdışında ise “Adres Yurtdışında” yı tıklamanız gerekir.
 4. 4. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ili seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgiler girilmelidir)
 5. 5. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ilçeyi seçiniz.

4. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Tedarikçinin Vade Bilgilerini Girme


 1. 1. Vadeli (açık hesap) çalıştığınız tedarikçiniz için bu alanı doldurmanız durumunda satış eklediğiniz zaman vade tarihleri ve alacak takipleri otomatik oluşur. Yapmanız gereken tedarikçiniz ile çalıştığınız vade tipini seçip, 2 no’lu kısmı doldurmanızdır.
 2. 2. Bu kısma sadece rakam girilmelidir.
 3. 3. Tedarikçinizin IBAN bilgisine kolayca ulaşabilmeniz içindir.

Vade Bilgileri Açıklamaları:

Vade günü kısmına sadece rakam girmeniz gerekir. Bu durumda aşağıda seçeceğiniz senaryoya göre fatura tarihi vadeniz otomatik olarak hesaplanacaktır. Örneğin 5 yazılsın

 • FATURA KESİM TARİHİNE İLAVE: Her faturanızın kesim tarihine 5 gün eklenerek vade tarihiniz otomatik oluşturulur.
 • BİR SONRAKİ AYIN: Faturanızı kestiğiniz aydan sonraki ayın 5. Gününe vadeniz otomatik oluşturulur.
 • İÇİNDE BULUNAN AYIN: Faturanızı kestiğiniz ayın 5. gününe otomatik vade tarihi oluşturulur.
 • VADESİZ: Özellikle devlete kesilen faturalarınız için bu seçeneği seçerek vadesiz fatura veya e-Fatura oluşturabilirsiniz.

5. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Tedarikçinin İletişim Bilgileri Girme


 1. 1. Tedarikçinizdeki iletişimde olduğunuz kişinin bilgilerini girmeniz gerekir.
 2. 2. İletişimde olduğunuz kişinin eposta adresini girmeniz gerekir. (e-Fatura mükellefi olduğunuz zaman tedarikçinize e-Arşiv faturanız bu epostaya gönderilerek ulaştırılacaktır.

6. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Fatura Adresi Girme


 1. 1. Tedarikçinizin fatura adresi bilgileridir.
 2. 2. Fatura veya teslimat adresini değiştirmek isterseniz “Adres Düzenle” ye tıklamanız yeterlidir.

7. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Evrak Bilgilerini Girme


 1. 1. Faturanızın varsa üzerinde seri ve sıra no’sunu girmelisiniz. Faturayı daha sonra düzenleyecekseniz veya resmi olmayan bir satış ise bu bilgiyi girmenize gerek yoktur.
 2. 2. Fatura varsa tarihini, eğer faturanız yoksa satış tarihini girmelisiniz.
 3. 3. Kayıt işlemi esnasında tahsilatı yapmadıysanız(açık hesap veya vadeli tahsilat) tahsilatı alacağınız günü vade tarihi kısmına girmelisiniz. (eğermüşteri kartınızdan vade tarihi bilgisi var ise otomatik vade tarihi oluşacaktır)
 4. 4. Fatura ile birlikte ürün sevki yapıyorsanız sevk yapıldığı günü de girmeniz gerekir.
 5. 5. Daha önce irsaliyeler ile ürün teslimatı yaptıysanız tüm irsaliye bilgilerini açılan pencerede eklemelisiniz. (Detaylı bilgi için madde 3.1 ye bakınız)

8. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında İrsaliye Bilgilerini Girme


 1. 1. Daha önce irsaliyeler ile iade ettiğiniz ürünlerin faturasını keserken her bir irsaliyenin no’sunu ve tarihini girmeniz gerekir.
 2. 2. Birden fazla irsaliye ile gönderilen ürünler için + butonuna basarak tüm irsaliye bilgilerini ekleyebilirsiniz.

9. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Para Birimi (Döviz) Girme


 1. 1. İade satışını yaptığınız para birimi TRY’den farklı ise bu kısımdan değiştirebilirsiniz. (Döviz kurları Merkez Bankası’ndan alınmaktadır)

10. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Ürün /Hizmet Seçme


 1. 1. Daha önce eklemiş olduğunuz ürün/hizmetler arasında arama yaparak ekleme yapabilirsiniz.
 2. 2. Daha önce kayıtlarınıza almadığınız ürün/hizmeti + Yeni Ekle ye tıklayarak ürün/hizmet cari kartını bu sayfada açabilirsiniz. Bu sayfada ekleyeceğiniz ürün/hizmet aynı zamanda Hesaplar menüsü altıdaki Ürün/Hizmet sayfasına da eklenecektir.

11. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Ürün/Hizmet Ekleme


 1. 1. Eklediğiniz hesap bir ürün ise ÜRÜN’ü, bir hizmet HİZMET’i seçmeniz gerekir. (Hizmet kategorisinin takibi yapılmamaktadır. Sadece hizmet satımı ve miktarlarının takibi yapılmaktadır)
 2. 2. Bu kısma ürün/hizmetin adını, kodunu ve birimini girmeniz gerekmektedir. Bu kodları kendinizin takibi için girmeniz gerektiği için istediğiniz gibi kodlama yapabilirsiniz. Örneğin, Ü1, Ürün1, Bilgisayar, Bilgisayar1, vb gibi
 3. 3. Bu kısımda ürün/hizmetin cari takibini kolayca yapabilirsiniz. Kimden, kaça aldığınızı, ne kadar aldığınız ile kime, kaça sattığınızı ve ne kadar sattığınızı takip etmek isterseniz doldurmanız gereken bir alandır.
 • Not:
 • Bazı ürünlerinizi hem satın alıp hem satabilirsiniz. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.

12. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Yeni Ürün/Hizmet Ekleme


 1. 1. Ürün kategorisi seçiminde bu kısım gelmektedir. Stok takibini yapmak istemeniz durumunda alım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı artarken satım yaptığınız zaman ürünün stok miktarı azalacaktır. Hem alım yaptığınız hem de satım yaptığınız Hizmet ise stok takibi yapılmamaktadır.
 2. 2. Ürün kartı (hesabı) oluştururken ilgili ürünün stoğu varsa o miktarı Açılış Stok Miktarı olarak girmeniz gerekir. Böylece bu andan itibaren alım ve satımlarınızda o miktar dikkate alınarak hesap yapılır. (Örneğin; açılış stok miktarı olarak 50 girmeniz  10 tane satış yapmanız durumunda stoğunuzdaki ürün miktarı 40 olacaktır.)
 3. 3. Siz bu ürünü sadece satın alıyorsanız “Bu Ürünü Satın Alıyorum”u seçmelisiniz. Böylece bu ürün Satış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 4. 4. Siz bu ürünü sadece satıyorsanız “Bu Ürünü Satıyorum” seçmelisiniz. Böylece bu ürün Alış Ekleme sayfanızda karşınıza gelmeyecektir.
 5. 5. Ürün/Hizmet kartı açtığınız ürünün birim fiyatını ister KDV’li isterseniz KDV’siz girebilirsiniz.
 6. 6. Ürün/Hizmetiniz KDV oranını ve birimini girerek Alış ve Satış ekleme sayfalarına otomatik gelmelerini sağlayabilirsiniz. ( Resmi olmayan satışlarınız veya alışlarınız için bu kısımda KDV’siz seçebilir veya Satış Ekle ile Alış Ekle sayfalarında KDV’sizi seçebilirsiniz.)

Not: Bu penceredeki bilgileri ilerde değiştirmeniz gerekirse Müşteri sayfanızda İşlemler bölümünde Güncelle tuşu ile bilgileri değiştirebilirsiniz.

13. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Tutar Bilgilerini Girme


 1. 1. İade satışınızda oranlı iskonto uygulandıysa  (%5, %10, %20, vb.) bu kısma sadece oran miktarını girmelisiniz. İskonto tutarı otomatik hesaplanacaktır. 
 2. 2. Tutara  iskonto yapıldı ise bu kısma iskonto yapılan tutarı girmelisiniz.
 3. 3. Tutar kısmı girilen birim fiyat, miktar ve ıskontoya göre otomatik hesaplanır. Eğer tutar farklı ise tutarı elle sayı girerek değiştirebilirsiniz.

Not: Tutarın değiştirilmesi ile KDV otomatik olarak hesaplanacaktır. Böylece satış tutarını girerek hesaplanması gereken KDV’yi kolayca görebilirsiniz.

.

14. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Etiket Ekleme


 1. 1. Satışlarınıza istediğiniz etiketi ekleyerek raporlama yapabilirsiniz. (Örneğin; bölgesel, satış temsilcisi, il bazlı, vb)

Not: Kaydetmek için klavyenizin TAB tuşuna veya Giriş (Enter) tuşuna basabilirsiniz veya fareniz (mouse) ile YENİ EKLE’ye tıklayarak da etiketi ekleyebilirsiniz.

15. Tedarikçiye İade Satışı Ekleme Sayfasında Kaydetme


 1. 1. Faturalı/resmi satışlarınızı “Kaydet” e tıklayarak kayıtlarınıza alabilirsiniz.
 2. 2. Sattığınız mal/hizmetin henüz bir resmi evrağı yok ise “Faturasız Kaydet” ile kaydedebilirsiniz. Bu şekilde kayıt, hiçbir vergi ve muhasebe raporlarında yer almaz. Bu satışın ileride resmi evrağının olması durumunda kaydı seçip, İşlemler butonunda “Güncelle” ile kaydı güncelleyip “Kaydet” ile kayıtlarınıza almanız yeterli olacaktır.
 3. 3. Aynı anda birden fazla satış faturası girmek isterseniz bu seçenek ile kaydedip, ekle sayfasından çıkmadan başka satış bilgilerini girerek diğer satışı da ekleyebilirsiniz.