Satışlar Sayfasında Kağıt Fatura Yazdırma

Satış bilgilerinizi kağıt fatura koçanlarınızın üzerine yazmak için İşlemler menüsünden Satışlar sayfasına gelmeniz gerekir.

1. Satışlar sayfasında Kağıt Faturaya Yazdırılacak Kaydın Seçilmesi


 • 1. Kağıt faturaya yazdırmak istediğiniz satış kaydını seçmelisiniz
 • 2. Kaydın seçiminden sonra İŞLEMLER bölümünde “Yazdır” a tıklamanız gerekir.

Not: Daha önce Fatura Şablonu oluşturmadıysanız yeni şablon oluşturmanız gerekir.

2. Satışlar Sayfasında Kağıt Fatura Yazdırma Şablonun Oluşturulması


İlk defa kağıt fatura yazdıracaksanız veya daha önceki şablonlardan farklı bir şablona ihtiyacınız var ise yeni şablon eklemeniz gerekir.

 • 1. Yeni Şablon eklemek için +Yeni Şablon’a tıklamanız gerekir.

3. Kağıt Fatura Şablonun Oluşturulması


 1. 1. Öncelikle şablonunuza bir isim vermeniz gerekir.
 2. 2. Her firmanın fatura koçanı  farklıdır. Kendi kağıt faturanıza uygun yazdırma şablonu için kağıt faturanızın boş halini taratıp bu tuş ile yüklemeniz gerekir. Yüklediğiniz kağıt faturanız ekranın ortasındaki beyaz alanda gözükecektir. Böylece kendi faturanıza uygun bir şablon oluşturabileceksiniz.
 3. 3. 3 nolu kısımda kağıt faturanızın boyutunu seçmelisiniz. A4 büyük fatura boyutu olup A5 ise A4’ün yarısı boyutundaki yatay bir fatura boyutudur.
 4. 4. Genelde A4 boyutlu faturalar dikey A5 boyutlu faturalar yatay formatta olmaktadır. Faturanızın formatına göre seçim yapmalısınız.
 5. 5. ÖNEMLİ: Tüm fatura ayarlarını yaptıktan sonra boş bir A4/A5 (faturanız hangi formatta ise) test çıktısı almalısınız. Bu test çıktısında kesinlikle resmi fatura kağıdını kullanmamalısınız.
 6. 6. Her firmanın faturasında farklı ticari ve ticari olmayan bilgiler bulunmaktadır. Kendi faturanızda hangi bilgiler varsa bu bölümde o bilgileri “sürükle bırak” veya seçim yaparak sayfanın ortasındaki boş kısma getirebilirsiniz.
 7. 7. Bu kısımdaki bilgileri faturanızdaki düzene göre ayarlamanız gerekir. Örneğin; faturanızda Firma bilgileriniz neredeyse bu boş beyaz kısımdaki firma bilgilerini “sürükle bırak” ile o kısma almalısınız. Diğer tüm alanlar için aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

4. Satışlar Sayfasında Kağıt Faturanın Yazdırılması


 1. 1. Daha önce oluşturduğunuz ve kağıt faturanızı yazdırmak istediğiniz şablonu seçiniz
 2. 2. Yeni şablon eklemek isterseniz +Yeni Şablon butonuna tıklayabilirsiniz.
 3. 3. Mevcut herhangi bir şablondan devam etmek için Şablonlardan seçimi yaptıktan sonra Devam Et’e tıklamanız gerekir. Böylece kağıt faturanız daha önce oluşturduğunuz şablona göre yazdırılacaktır.

5. Satış Sayfasında Satış Bilgilerinin Yazdırma için indirilmesi


 1. 1. Yazdırılacak faturanın yazıcıdan tam faturanıza göre çıkması için KESİNLİKLE Sayfaya Sığdır (Fit to page) özelliğinin seçili OLMAMASI gerekir.
 2. 2. Lütfen yazdırırken karşınıza çıkacak uyarıları OKUYUNUZ.
 3. 3. Faturayı İndir’e tıklayarak  A4 veya A5 formatında satış bilgilerinin olduğu PDF’i bilgisayarınıza indirip, yazıcınıza göndermeniz gerekmektedir.

6. İndirilen PDF’in Yazdırılması


Satış bilgilerinizi daha önce oluşturduğunuz şablona göre PDF olarak bilgisayarınıza indirdikten sonra yazıcınıza resmi kağıt faturanızı yerleştirip yazdırma işlemi yapabilirsiniz.

(Bu görsel A4 formatındaki bir faturaya göre tasarlanmıştır)

7. İndirme İşleminden Sonra Yapılacaklar


Faturayı bilgisayarınıza indirdikten sonraki süreçte yeni bir pencere açılmaktadır ve bu işlemleri yapmanız gerekir.

 1. 1. Bir önce yazdırdığınız Fatura Seri ve Sıra no’su bu sarı alanda yazmaktadır.  Bu şekilde fatura no’larınızın takibini yapabilirsiniz.
 2. 2. Daha önce Satış Ekle ekranında Fatura Seri ve Sıra no’su girdiyseniz bu alanda gelmektedir. Eğer girmediyseniz aynı faturayı tekrar yazdırmamak için bu kısma satış bilgilerini yazdırdığınız kağıt faturanın Seri ve Sıra no’larını girmeniz gerekir.
 3. 3. Hangi satışların yazdırılıp yazdırılmadığını takip etmek için “Yazdırıldı Olarak İşaretle” yi seçmeniz gerekir. Böylece faturalanan satışlarınızı takip edebilirsiniz.
 4. 4. Herhangi bir sebepten dolayı veya “yazdırıldı” olarak işaretlemek istemiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz.