Satışlar Sayfasında e-Fatura Gönder

1. Satışlar Sayfasında Satışın Seçimi


 1. 1. e-Fatura olarak göndermek istediğiniz satış kaydınızı seçmelisiniz.
 2. 2. Seçtiğiniz kaydı e-Fatura olarak göndermeniz için İŞLEMLER butonundan “e-Fatura Gönder” e tıklayınız

Not: Müşterinize e-Fatura mı yoksa e-Arşiv fatura mı göndermeniz gerektiğini bilmenize gerek yoktur. Siz e-Fatura gönder’e tıklayınca sistem müşterinizi kontrol edip otomatik olarak kendisi e-Fatura mı yoksa e-Arşiv Fatura mı gönderileceğine karar verir.

2. Gönderilecek e-Fatura Onayı


 1. 1. İşlemler butonundan e-Fatura Gönder’e tıkladığınız zaman e-Fatura veya e-Arşiv Fatura göndermeden önce size bir onay sorusu sorulmaktadır. e-Fatura veya e-Arşiv Fatura göndermek istiyorsanız EVET’i tıklamanız gerekir.

3. Gönderilecek e-Fatura Tipi ve Alıcı Hesap Bilgilerinin Girilmesi


 1. 1. Eğer e-Faturanızı Ticari e-Fatura olarak göndermek isterseniz bu kategoriyi seçmelisiniz. (Ticari tip e-Fatura’lar gönderilen firma tarafından 7 gün içinde kabul veya reddedilebilir.)
 2. 2. Eğer e-Faturanızı Temel e-Fatura olarak göndermek isterseniz bu kategoriyi seçmelisiniz. (Temel tip e-Fatura’ lar gönderilen firma tarafından reddedilmesi daha zordur. Bu fatura tipini genelde telefon operatörü gibi büyük firmalar kullanmaktadır.)
 3. 3. Müşterinizin birden fazla e-Fatura alıcı adresi olabilir. Bu durumda müşteriniz hangi alıcı hesabına gönderilmesini istiyorsa o adresi seçmelisiniz.

4. Gönderilecek e-Fatura Satış Özeti Bilgileri ve KDV İstisnasının Seçimi


 1. 1. Bu kısımda satış bilgilerinizin özetini bulabilirsiniz.
 2. 2. Bu kısımda alıcının bilgilerini bulabilirsiniz.
 3. 3. Satışınız KDV istisnası içeriyorsa KDV istisna kodunu bu kısımdan seçmelisiniz.
 4. 4. Faturayı gönderdiğiniz firmaya iletmek istediğiniz bilgileri (açıklamaları) bu kısma yazabilirsiniz. Örneğin; IBAN, döviz kuru, vb bilgiler)

5. Gönderilen e-Faturanın Statüsü


 1. 1. e-Faturanızı gönderdikten sonra kabul veya ret edildiğini Satışlar Ana Sayfası’nda ‘’Açıklama’’ kısmından takip edebilirsiniz.

Ayrıca faturanız hatalı bir e-Fatura ise açıklama kısmında hatalı diye yazacaktır.