Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle (Detay)

Tedarikçilerinize, çalışanlarınıza ve hatta bazı durumlarda müşterilerinize yaptığınız ödemeleri bu sayfada hem ekleyebilir hem takip edebilir hem de yaklaşan borçlarınızı kolayca görebilirsiniz.

Not: Tedarikçilerinize yaptığınız ödemeleri tek tek girerek kayıtlarınıza alabilir veya ayrı ayrı yaptığınız ödemeleri tek seferden kayıtlarınıza ekleyebilirsiniz. Tavsiyemiz; kayıtlarınızın düzeni için ve ilerde oluşabilecek mutabakatlaşma sorunu yaşanmaması için her bir ödemeyi ayrı ayrı girmenizdir.

Ödemeler Sayfasında Tedarikçiye Ödeme Ekle


Üst menü de İŞLEMLER butonunda “ÖDEME” ye tıklamanız gerekir. Bundan sonra EKLE butonunda “Tedarikçiye Yapılmış Ödeme”i seçmeniz yeterlidir.

1.  Tedarikçiye Yapılmış Ödemede Ekleme Sayfasında Tedarikçi Seçme


1. Daha önce eklemiş olduğunuz tedarikçileriniz arasında arama yaparak seçebilirsiniz.

2. İlk defa ticaret yaptığınız veya daha önce kayıtlarınıza almadığınız bir tedarikçiniz ise ve cari takibi yapmak istiyorsanız + Yeni Ekle’ye tıklayarak Tedarikçi Kartı (hesabı/carisi) oluşturabilirsiniz. Burada eklemiş olduğunuz tedarikçiniz aynı zamanda Hesaplar menüsü altındaki Tedarikçi sayfasına da eklenecektir

2. Tedarikçiye Yapılmış Ödemede Ekleme Sayfasında Yeni Tedarikçi Ekleme


1. Sadece tedarikçinizin ad-soyadı/unvanını girerek hızlı bir şekilde tedarikçi ekleyip hemen ödeme bilgisini girebilirsiniz.  (resmi işlem olmadıkça sadece basit cari takibiniz için  bu şekilde basit ekleme yapabilirsiniz). Basit eklediğiniz tedarikçinize ‘Güncelle’ işlemi ile detaylı bilgi girebilirsiniz.

Tedarikçiniz şahıs firması ise ve ticari unvanı yok ise tedarikçinizin ad ve soyadını girmeniz gerekir. Ticari unvana sahip şahıs firmaları ve diğer ltd & AŞ’ler için işletmenin unvanını girmeniz gerekir.

2. Faturalı çalıştığınız tedarikçiniz için veya açık hesap çalıştığınız tedarikçinizin vade tarihinin otomatik gelmesi için Gelişmiş Seçenekler i doldurmanız gerekir (gelişmiş seçenekler için 1.2, 1.3, 1.4, 1.5  maddelerine bakabilirsiniz)

3. Yeni eklediğiniz tedarikçinize borcunuz varsa bakiyesini ekleyip tüm satışlarınızın bu rakama eklenerek yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece borçlarınızı daha doğru takip edebilirsiniz. Ayrıca tedarikçiniz ile tüm alış verişinizi dövizli yapıyorsanız ilgili dövizi seçmeniz yeterlidir.

Not 1: Gelişmiş seçenekleri girmeden de tedarikçinizin cari takibini basit şekilde yapabilirsiniz. Vade bilgilerinin otomatik gelmesini istiyorsanız gelişmiş seçeneğini kullanmalısınız. ( Detaylı bilgi için madde 1.4 bakınız)

Not 2: Aynı tedarikçinizde farklı para birimleri ile çalışıyorsanız birden fazla tedarikçi kartı açmalısınız. Örneğin: Halil Pazarlama- TRY ve Halil Pazarlama-USD

3. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Yeni Müşteri Fatura ve Adres Bilgileri Girme


1. Tedarikçinizin bağlı olduğu vergi dairesini seçiniz. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgileri girmelisiniz)

2. Tedarikçinizin vergi (VKN) veya kimlik (TCKN) no’sunu giriniz. VKN bilgisi 10 haneden az ise vergi no’sunun başına 0 sıfır ekleyerek 10 haneli yapınız. (TCKN sadece şahıs firmaları, serbest meslek erbapları ve esnaflar içindir. Diğer işletmeler için VKN girmeniz gerekir)

3. Tedarikçinizin adres bilgilerini giriniz. (Tedarikçiniz eğer yurtdışında ise “Adres Yurtdışında” yı tıklamanız gerekir.

4. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ili seçinizi. Şubeli ise o şubenin bağlı olduğu vergi dairesini seçmelisiniz (faturanın üzerinde hangi vergi dairesi yazıyorsa o bilgiler girilmelidir)

5. Tedarikçinizin resmi adresinin bulunduğu ilçeyi seçiniz.

4. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Müşteri Vade Bilgileri Girme


1. Vadeli (açık hesap) çalıştığınız tedarikçiniz için bu alanı doldurmanız durumunda alış eklediğiniz zaman vade tarihleri ve alacak takipleri otomatik oluşur. Yapmanız gereken, tedarikçiniz ile çalıştığınız vade tipini seçip ve 2 no’lu kısmı doldurmanızdır.

2. Bu kısma sadece rakam girilmelidir.

3. Müşterinizin IBAN bilgisine kolayca ulaşabilmeniz içindir.

Vade Bilgileri Açıklamaları:

Vade günü kısmına sadece rakam girmeniz gerekir. Bu durumda aşağıda seçeceğiniz senaryoya göre fatura tarihi vadeniz otomatik olarak hesaplanacaktır. Örneğin 5 yazılsın;

  • FATURA KESİM TARİHİNE İLAVE: Her faturanızın kesim tarihine 5 gün eklenerek vade tarihiniz otomatik oluşturulur.
  • BİR SONRAKİ AYIN: Faturanızı kestiğiniz aydan sonraki ayın 5. Gününe vadeniz otomatik oluşturulur.
  • İÇİNDE BULUNAN AYIN: Faturanızı kestiğiniz ayın 5. gününe otomatik vade tarihi oluşturulur.
  • VADESİZ: Özellikle devlete kesilen faturalarınız için bu seçeneği seçerek vadesiz fatura veya e-Fatura oluşturabilirsiniz.

5. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Müşteri İletişim Bilgileri Girme


1. Tedarikçinizdeki iletişimde olduğunuz kişinin bilgilerini girmeniz gerekir.

2. İletişimde olduğunuz kişinin e-posta adresini girmeniz gerekir. (e-Fatura mükellefi olduğunuz zaman müşterinize e-Arşiv fatura yolladığınızda bu e-postaya gönderilerek ulaştırılacaktır.

6. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Ödeme Hesabı (İlişkili Hesap) Seçimi


1. Mevcut hesaplarınızı arama özelliği ile arayıp seçebilirsiniz.

2. Eğer yeni bir hesap ise +Yeni Ekle ‘ye tıklayarak yeni bir hesap açabilirsiniz.

Not: Eğer kasa ve banka hesaplarınızı takip etmek istemezseniz ödeme yönetimini kasa seçebilirsiniz.

7. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Tahsilat Hesabı (ilişkili Hesap) Ekleme


İlişkili hesap ödemelerinizi yaptığınız yöntemi göstermektedir. Bu kısımda ekleyeceğiniz kasa/banka hesabı aynı zamanda Hesaplar menüsü altında Kasa/Banka sayfasına da eklenecektir.

İlişkili hesap ödemelerinizi yaptığınız yöntemi göstermektedir.

1. 1 no’lu seçenek ile Kasa/Nakit hesabınızdan çıkan ödemelerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

2. 2 no’lu seçenek ile banka hesabı ekleyebilirsiniz. EFT/Havale ile yaptığınız veya bankamatik kartından para çekip yaptığınız ödemelerde bu seçeneği seçebilirsiniz.

3. 3 no’lu seçenek ile  şirket kredi kartı (AŞ ve LTD) veya şahıs firması ise şahsınıza ait kredi kartı hesabı ekleyerek ödemelerinizi kayıtlarınıza alabilirsiniz.

4. POS bir ödeme yöntemi olmayıp tahsilat yöntemidir. Bu hesabı tahsilatlarınız için ekleyebilirsiniz.

5. Tüm hesap seçenekleri için farklı döviz tipine göre hesaplar açabilirsiniz. (Örneğin; Nakit-TRY, Nakit-USD, Banka-EUR, vb)

6. Açılış Bakiyesi, kasa/banka hesabınızın içinde bulunan para miktarını göstermektedir. Eğer hesabınızda para varsa ve buraya eklemeniz durumunda, tüm tahsilat ve ödeme işlemlerinde bu eklemiş olduğunuz miktara eklenip eksiltilecektir.

Not: Şu an bilmiyorsanız hesabınızı açıp, sonrasında İşlemler menüsü altında Kasa/Banka sayfasında ilgili hesabınızı güncelleyerek Açılış Bakiyesi’ni sonradan da ekleyebilirsiniz. 

8. Tedarikçiye Yapılmış Ödeme Ekle Sayfasında Döviz Kuru Seçimi


Döviz kuru seçimi bu sayfada yapılamamakta olup seçilen tedarikçinize göre otomatik gelmektedir. Buradaki döviz kuru tedarikçi kartı (hesabı) eklerken seçmiş olduğunuz döviz kurudur. Tedarikçi hesabı (carisi/kartı) döviz kurunu değiştirmek istiyorsanız İşlemler menüsünde Tedarikçi sayfasında ilgili tedarikçinizin bilgilerini güncellemelisiniz.