Tahsilatlar Sayfası Detay

Size gelen ödemelere ( kasa/bankanıza para girişi) işlemlerine tahsilat işlemi denilmektedir.

Müşterinizden, çalışanlarınızdan ve hatta bazı durumlarda tedarikçinizden yaptığınız tahsilatları (aldığınız ödemeleri) bu sayfada hem ekleyebilir hem takip edebilir hem de yaklaşan alacaklarınızı kolayca görebilirsiniz.

Not: Müşterinizden gelen tahsilatları tek tek girerek kayıtlarınıza alabilir veya ayrı ayrı gelen ödemeleri tek seferde kayıtlarınıza alabilirsiniz. Tavsiyemiz; kayıtlarınızın düzeni ve ilerde oluşabilecek mutabakatlaşma sorun olmaması için her bir tahsilatı ayrı ayrı girmenizdir.

1. Tahsilatlar Sayfasında Tahsil Ettiklerim Sekmesi


Tahsil ettiklerinizi görebilmek için önce size gelen ödemeleri girmeniz gerekir.

Bu sekmeden yapmış olduğunuz tüm tahsilatları görebilirisiniz. Bu tahsilatları kimlerden (tedarikçi, müşteri, çalışan) ve ne için yaptığınızı (satış tahsilatı, iade ödemesi, avans iadesi, vb) kolayca takip edebilirsiniz.

2. Tahsilatlar Sayfasında Alacaklarım Sekmesi


Kimden (hangi müşterinizden/tedarikçinizden/çalışanınızdan), ne amaçla (mal/hizmet satımı, iade tahsilatı, avans iadesi, vb) alacaklarınız olduğunu, alacak günlerinin ne zaman olduğunu ve alacak günü geçenlerin ne kadar geçtiğini kolayca takip edebilirsiniz.

3. Tahsilatlar Sayfasında Tarih Filtresi


Bu filtre ile istediğiniz tarih aralığında kayıtları filtreleyerek istediğiniz kaydı kolayca bulabilirsiniz. Alacaklarım sekmesinde arama yapmak için ‘Alacaklarım’ sekmesine gelmeniz ve arama yapmak istediğiniz tarih aralığı için başlangıç ve bitiş tarihlerini girmeniz yeterlidir.

4. Tahsilatlar Sayfasında İşlemler Menüsü


 1. Tahsilat sayfasında tüm kayıtlar için yapmak istediğiniz işlemde önce ilgili kaydı seçip, yapmak istediğiniz işleme tıklamanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz işlemler;
  • Silme: İstediğiniz tahsilatı silebilirsiniz.
  • Güncelleme: İstediğiniz kayıt ile güncelleme yapabilirsiniz.
  • Makbuz: Yapılan tahsilatın fiziksel kanıtı için ilgili kaydı seçip bilgisayarınıza makbuz indirebilirsiniz.

5. Tahsilatlar Sayfasında Ara


Bu filtre ile istediğiniz  isim ile arayarak istediğiniz kaydı kolayca bulabilirsiniz. Her sekmede ayrı ayrı arama yapmanız gerekir.

6. Tahsilatlar Sayfasında Başlıklar


Ödemeler sayfasında istediğiniz başlığı (kolonu) kaldırıp ekleyerek kendinize uygun bir görüntüleme yapabilirsiniz.

7. Tahsilatlar Sayfasında Excele Aktar


Excel’e Aktar’ a tıklayarak tüm kayıtlarınızı Excel formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

8. Tahsilatlar Sayfasında Tahsilat Ekleme


 1. Müşteriden Yapılmış Tahsilat: Müşterinize sattığınız mal/hizmetin karşılığında yaptığınız tahsilatı (aldığınız ödemeyi) bu seçenek ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.
 2. Müşteriden Sipariş Avansı: Bir satış öncesi müşterinizden aldığınız avansları bu seçeneği seçerek girerseniz müşteriniz  ile olan mutabakatlaşmayı kolaylıkla yapabilirsiniz.
 3. Personele İş Avansı İadesi: Personelinize işletmeniz için yapacağı gezi harcamaları ve alımlarını yapabilmesi için önceden ödediğiniz avansın kalan miktarını iade etmesi durumunda bu seçenek ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.
 4. Tedarikçiden Avansının İadesi: Tedarikçinize bir işi yapmak karşılığında önceden ödediğiniz ve bir sebepten dolayı işin iptali olması durumunda avansı geri almanız durumunda bu seçenek ile kayıtlarınıza alabilirsiniz.
 5. Tedarikçiden Tahsilat: Tedarikçiniz ile yaptığınız işin iptal edilmesi sonucu tedarikçinize ödediğiniz paranın iade edilmesi durumunda kayıtlarınıza bu seçenek ile almanız gerekir.