Müşteri Sayfasında Tahsilat Ekle Detay

Müşteriniz ile yapmış olduğunuz ticaretin kapsamında müşterinizden size yapmış olduğu ödemeleri bu seçenekle kayıtlarınıza alabilirsiniz.

Not: Müşterinizden gelen tahsilatları tek tek girerek kayıtlarınıza alabilir veya ayrı ayrı gelen ödemeleri tek seferde kayıtlarınıza alabilirsiniz. Tavsiyemiz kayıtlarınızın düzeni ve ilerde oluşabilecek mutabakatlaşma sorunu olmaması için her bir tahsilatı ayrı ayrı girmenizdir.

1. Müşteri Sayfasında Tahsilat Ekle


Üst menü de HESAPLAR menüsünde “MÜŞTERİ” e tıklamanız gerekir. Tahsilatı aldığınız müşterinizi seçip İşlemler bölümünde  TAHSİLAT EKLE ’yi seçmelisiniz

2. Müşteri Sayfasında Tahsilat Ekle ilişkili Hesap


1. Mevcut hesaplarınızı arama özelliği ile arayıp seçebilirsiniz

2. Eğer yeni bir hesap ise +Yeni Ekle ‘ye tıklayarak yeni bir hesap açabilirsiniz.

Not: Eğer kasa ve banka hesaplarınızı takip etmek istemezseniz ödeme yöntemi kasa seçebilirsiniz.

3. Müşteri Sayfasında Tahsilat Ekle Yeni ilişkili Hesap Ekleme


İlişkili hesap size gelen parayı (tahsilatlarınız) aldığınız  yöntemi göstermektedir. Bu kısımda ekleyeceğiniz kasa/banka hesabı aynı zamanda Hesaplar menüsü altında Kasa/Banka sayfasına da eklenecektir.

İlişkili hesap ödemelerinizi yaptığınız yöntemi göstermektedir.

1. 1 no’lu seçenek ile Kasa/Nakit hesabınızı gelen ödemeleri için kullanabilirsiniz.

2. 2 no’lu seçenek ile banka hesabı ekleyebilirsiniz. EFT/Havale ile aldığınız veya bankamatik kartına para yatırarak aldığınız ödemelerde bu seçeneği seçebilirsiniz.

3. Bu yöntem bir tahsilat yöntemi olmayıp ödeme yöntemidir.3 no’lu seçenek ödemelerinizi yaptığınız şirkete (AŞ ve LTD) şahıs firması ise şahsınıza ait kredi kartı hesabını ekleyebilirsiniz.

4. Müşteriniz Fiziksel POS ve Sanal POS üzerinden kredi kartı ile ödeme yaptıysa bu yöntemi seçebilirsiniz.

5. Tüm hesap seçenekleri için farklı döviz tipine göre hesaplar açabilirsiniz. (Örneğin; Nakit-TRY, Nakit-USD, Banka-EUR, vb)

4. Müşteri Sayfasında Tahsilat Ekle Döviz


Döviz kuru seçimi bu sayfada yapılamamakta olup seçilen müşterinize göre otomatik gelmektedir. Buradaki döviz kuru müşteri kartı (hesabı) eklerden seçmiş olduğunuz döviz kurudur. Müşteri hesabı (carisi/kartı) döviz kurunu değiştirmek istiyorsanız İşlemler menüsünde Müşteri sayfasında ilgili müşterinizin bilgilerini güncellemelisiniz.