Vergi Matrahı Nedir?

Vergi matrahı, verginin üzerinden hesaplandığı tutar anlamına gelir. Matrah yüksekse vergilendirme oranının üstünde işletileceği tutar yüksektir, değilse de düşüktür. Mesela 100 bin TL vergi matrahı demek, üzerinden verginin hesaplanacağı tutarın 100 bin TL olması demektir.

Vergi Matrahı Artırımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Vergi denetimleri uzun zaman alan meşakkatli süreçlerdir. Bu denetim süreçlerinin gerçekleştirilmemesi için şirketlere matrah artırımı yapma seçeneği verilir. Basitçe söylersek şirketler vergi matrahını artırmak suretiyle üzerinden vergi hesaplanacak tutarı artırmış, dolayısıyla da daha yüksek tutarda vergi ödemiş olurlar.

Matrah artışı gelir ve kurumlar vergileri, KDV ve Stopaj olmak üzere üç vergi türü için söz konusu olabilmektedir. Zararda olan bir şirketin gelir/kurumlar vergisiyle ilgili olarak matrah artırımı yaptığı yıl başına 6000 TL civarı fazladan vergi vermesi gerekir. KDV’de ise ödenmesi gereken fazladan vergi tutarı ise yıllık olarak KDV matrahınızın %2-3’ü civarıdır. Matrah artırımı yapmak için ilgili yılda buna müsaade eden düzenlemelerin yapılmış olması gerekir. Özellikle pandeminin ekonomiyi kasıp kavurması söz konusu olduğu için matrah artırımı haberinin gelmesi çok sayıda mükellef tarafından beklenmekte.

Vergi Matrahı Artırmanın Faydaları

Bahsettiğimiz gibi vergi matrahı artırımı, özellikle de geçmiş yıllara dair defter ve belgeleri bulup organize etmek zorlu bir iş olduğu için, bu işlerle uğraşmamanızı sağladığından zaman ve kaynak tasarrufu yapmanızı sağlar. Ayrıca matrah artırımı vergi açısından devletle problem yaşama ihtimalinizi düşürdüğü için şirketinizin potansiyel yatırımcı ve hatta alıcıların gözündeki imajını olumlu yönde etkileyebilir. Vergi risklerinizin azalması şirketinizin yararınıza olacaktır.

Vergi Matrahı Artırmanın Sakıncaları Var mı?

Vergi matrahı artırımının Vergi İdaresi ve Maliye nezdinde kötü izlenim yaratacağı düşünülebilir. Bu da oldukça doğaldır. Öte yandan gerçekte durum bu şekilde değildir. Matrah artırımı vergi risklerine karşı şirketinizi güvenceye almanız anlamına gelmektedir. Bu durumun Vergi İdaresi açısından olumsuz bir yanı da yoktur. Sadece risk altındaki şirketler değil, pek çok köklü şirket de bahsettiğimiz meşakkatli denetim sürecini yaşayıp işlerini aksatmak istemedikleri için matrah artırımı uygulamasını tercih etmektedir. Vergi riskinizin azalması nedeniyle maliye denetimlerini bu uygulamayı tercih etmemiş daha riskli şirketler üzerinde yoğunlaştırarak daha etkin bir şekilde denetim yapabilme fırsatı bulabilir.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!