Temizlikçiden Fatura Nasıl Alınır?

Pek çok işletmeci günübirlik temizlik hizmeti veren temizlikçilerle çalışır. Ancak temizlikçilere ödenecek ücretlerin ne şekilde ödenmesi ve kaydedilmesi gerektiği konusunda Serbest Muhasebeci Mali Müşavir meslek erbapları arasında dahi tartışmalar vardır. Mevzuatta temizlikçilerle ilgili izlenmesi gereken yol kesin bir şekilde belirtilmemiştir. Bu yüzden mevcut hükümler farklı yorumlara açıktır. Bu konuda farklı mali müşavirlerce tavsiye edilmekte olan ve birbiriyle çelişen iki ana yöntem olduğunu söyleyebiliriz. İlk yöntem gider pusulası düzenlemek gerektiğini, ikincisiyse kısa süreli bordro kapsamnda temizlikçilere yaptırılan işlerin bildirilmesi gerektiğini savunur. Biz iki yöntemi de anlatıp kararı işletme sahiplerine bırakacağız.

a) Gider Pusulası Yöntemi

Bu yöntemi savunanlar 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun ‘Vergiden Muaf Esnaf’ başlıklı 9. maddesinin birinci fıkrasına işaret etmektedir. Temizlikçiler bir iş yeri açmadan ve gezici bir şekilde faaliyet gösterdikleri için vergi mükellefi olmayanlardan alınan mal ve hizmetlerde düzenlenen gider pusulasının kullanılması gerektiği söylenir. Ancak vergi muafiyetinden faydalanamayacak gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin veya bu vergilerin mükellefleri için çalışanların gider pusulasıyla temizlikçilerden hizmet almaları halinde, vergi mükellefi oldukları için, hala %10 oranında stopaj uygulamaları gerektiği belirtilir.

b) Bordro Yöntemi

Bu yöntemi savunanlar Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesine bakıldığı zaman temizlikçilerin, açıkça zikredilmemeleri nedeniyle, vergiden muaf esnaf kategorisine giremeyeceğini savunmaktadır. Bu nedenle, SGK’nın da bunu savunduğunu belirterek, temizlikçilerle kısa süreli iş sözleşmesi yapılması gerektiğini ve temizlikçilerin bordroya dahil edilmeleri, vergilendirmenin de tıpkı diğer çalışanlar için söz konusu olan şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söylemektedirler.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!