Tacir ve Tüccar Farkı Nedir?

Tacir ve tüccar kelimeleri benzer anlamlara gelseler de aralarında farklar vardır. Tüccar alım satımla uğraşıp ticaret yapan kişidir. Kısmen de olsa kendi adına çalışması gerekir. Tacir ise mal ya da hizmeti insanların ‘ayağına getiren’ kişidir.

Tacir ve Tüccarların Muhasebede Dikkat Etmesi Gerekenler

Tacir ve tüccarların muhasebede dikkat etmeleri gerekenler ve sorumlulukları şu şekildedir:

– Defterleri mevzuata uygun, eksiksiz ve yanlış bilgi içermeyen bir şekilde tutmak. Bu sorumluluk anlaşmalı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler tarafından yerine getirilir.

– Sosyal Güvenlik Kurumuna çalıştırılan ya da işten çıkarılan çalışanlar için gerekli bütün belgeleri vermek.

– Kayıtsız ve sigortasız çalışan çalıştırmamak.

– Çalışan bilgileriyle ilgili yanlış beyanda bulunmamak.

– Çalışanların haklarını eksiksiz vermek.

– Bağ-Kur’a kaydolmak.

– İşletmesinin türüne ve toplam kazancına uygun düşen mevzuata harfiyen uymak.

Bir Muhasebe Programına İhtiyacınız Var mı?

Bir muhasebe programına ihtiyacınız olup olmadığı genel olarak yaptığınız ticaretin, sattığınız malın veya hizmetin muhasebeleştirilmesinin sizi ne kadar zorlayacağına bağlı. Sayılar, hesaplar, farklı kalemler, onlarca veri gibi şeylerin sizi yorduğunu düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, muhasebeniz belli bir seviyenin ötesinde karmaşık ve detaylıysa kesinlikle bir muhasebe programına ihtiyacınız var. Muhasebe programları sayesinde hem muhasebe verilerinizi daha güvenli saklarsınız, hem de yapmanız gereken veri girişi/takibi gibi işlemleri çok daha kolay bir şekilde yaparsınız. Buna ihtiyaç duymayacak kadar küçük bir işletme değilseniz size bir muhasebe programı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!