Ticaret Ünvanı Nasıl ve Neye Göre Seçilmeli?

Ticaret ünvanları gerçek ve tüzel kişiler için farklılık gösterebilmektedir.

Gerçek kişilerin ticaret ünvanları ad ve soyadlarının kısaltılmamış halidir. Bunlara uygun ekler yapılabilir ancak özellikle tek başlarına ticaretle uğraşan gerçek kişiler şirket olunduğu izlenimi yaratacak şekilde ek yapamazlar.

Tüzel kişiler için ticaret ünvanı seçilirken mevzuatta aksi hüküm bulunmayan her şeyi seçebilirler. Ancak ünvanlarda kesinlikle ‘anonim şirket’, ‘limited şirket’, ‘kooperatif’ türü ibareler bulunmalıdır.

Ticaret ünvanları konusundaki kısıtlamalardan biri ‘Türkiye’, ‘Türk’, ‘Cumhuriyet’, ‘Milli’ gibi ifadelerin Bakanlar Kurulu kararı olmadan ticaret ünvanına konamıyor olmasıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Her tacir en fazla 15 gün içinde ticari ünvanını ve işletmesini ticaret siciline tescil etmekle yükümlüdür.

– Diğer ticari ünvanlarla tamamen aynı olan, ayırt edici özelliği olmayan ticari ünvanların alınması mümkün değildir. (İstediğiniz ünvanın başka bir şirkette olup olmadığını Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi Müdürlüğü internet sitesinden sorgulayabilirsiniz.)

– Şirket isimleri yabancı dilde terimler veya isimler içerebilir.

– Ülke adları söz konusu ülkelerden izin almadan ticari ünvanlarda kullanılamaz.

– Sicilden silinmiş bir ünvanın yeniden alınabilmesi için en az 5 yıl geçmelidir.

– Ticaret ünvanı ahlaka, ulusal çıkarlara ve kamu düzenine aykırı olamaz.

– Şubeleri olan işletmelerin ticari ünvanlarına bunu belirten eklemeler yapılabilmektedir.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!