Sicil Affı Nedir?

Özellikle yakın tarihli salgın süreci ve bu sürecin yarattığı ekonomik sıkıntılar düşünülürse pek çok vatandaşın ve işletme sahibinin kredi sicillerinin bozulması şaşırtıcı değil. Ancak bu durum acil ve ertelenemeyen borçları olanları kara kara düşündürmekte. Kredi sicilinin bozuk olması halinde bankalardan kredi alınamadığı için pek çokları için durum içinden çıkılmaz bir hal almakta. Sicil affı da işte bu noktada devreye giren bir uygulama.

Kredi sicil affı, kredi notu düşük olanların sicillerinin düzeltilmesi uygulamasıdır. Bu sayede aksi takdirde kredi alamayacakların bankalardan kredi çekmeleri mümkün olmaktadır. Uygulamadan yararlanacak ihtiyacı olan vatandaşlar da, KOBİler de kredi alabilmeleri nedeniyle rahat bir nefes alabilecekler.

Salgın sürecinde 2020 kredi sicil affı olup olmayacağı da merak konusu oldu. Bu konudaki detaylara da birazdan değineceğiz.

Sicil Affı Kara Liste Nedir?

Kara liste, kredi borçlarını ödeyememeleri nedeniyle haklarında yasal takip başlatılan kişilerin girdiği ve Merkez Bankası tarafından tutulan listenin adıdır. Kara listeye girmeniz halinde bankalar size kredi vermezler, çünkü size verecekleri krediyi geri ödeyeceğinizi düşünmezler. Haliyle durum bir kısır döngü halini alır. Borç ödeyemediğiniz için, borcunuzu ödemeniz için ihtiyaç duyduğunuz krediyi alamaz ve bu nedenle kendinizi ekonomik açıdan bir çıkmaz sokakta bulabilirsiniz.

Kimler Kredi Notu Kara Listesine Girer?

Bankalar gibi kredi veren bir kurumdan kredi alınmışsa, kredi veren tarafın bütün sorumluluklarını yerine getirmiş olması ve tüketicinin art arda iki taksidi ödememiş olması halinde verilen uyarı süresinin ardından yasal takip başlatılır, dolayısıyla da kara listeye girilir. Ancak söz konusu kurumun mevzuata göre kredi borcu olan kişiye ya da işletmeye en az 30 günlük uyarı süresi vermesi gerekmektedir. Kısacası 3 ay ya da 90 gün kredi ödemesi yapılmaması halinde kişi kara listeye girmiş olur. Bu sürenin ardından da ödeme yapılmamış olursa kredi veren kurum borcun tamamını yasal yollarla tahsil etme yolunu izleyebilir. Tabi kredi veren kurumlar için 90 günlük sürenin mevzuatta belirtilmiş asgari süre olduğunu da belirtelim. Bu pek yaygın olmamakla beraber kurum borçluya ek süre verebilme hakkına sahiptir.

2020 Sicil Affı Çıkacak mı? Kredi Sicili Kara Listesinden Çıkılabilir mi?

Kara listeden nasıl çıkılır? Kredi sicili kara listesinden çıkılmasının birkaç yolu vardır. İlk olarak kara listeye girmenize neden olan borcu ödemeniz halinde 5 yıl içinde kara listede kalmanıza neden olacak herhangi bir kredi borcunuz olmazsa kara listeden otomatik olarak çıkarsınız. Kara listeden çıkmanızın bir diğer yolu kredi borcunuzu yapılandırıp düzenli bir şekilde ödemenizdir.

Son bir ihtimal ise kredi sicil affı gelmesi durumudur. Peki 2020 sicil affı geldi mi? Covid-19 sürecinde Ziraat Bankası, Vakıf Bank, HalkBank gibi devlet bankalarının kredi siciline bakmaksızın ihtiyaç kredisi vermeye başladıkları bilinmekte. Ancak bu durum henüz diğer bankalara yansımış görünmüyor, zira borçlu ve hacizli vatandaşın kredi talepleri hala reddedilmekte. Öte yandan konuyla ilgili olarak devletten vatandaş ve esnafın görünür bir talebi var. 2020 sicil affı çıkması beklenmesine ve devlet şu anda bu taleplere olumlu bakmasına rağmen henüz sicil affının çıkması söz konusu değil.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!