SGK Nedir?

SGK ya da eski adıyla SSK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden yararlanma ve emekli olma başta olmak üzere çeşitli sosyal haklarından faydalanmasını sağlayan kurumun adıdır.

SGK’nın Yatıp Yatmadığı Nasıl Öğrenilir?

SGK primleri yatırılmadığı için mağdur olan, sigortalı çalıştıklarını sanmalarına rağmen sigortasız ve sosyal güvencesiz çalışmaya devam eden çok sayıda çalışan vardır. Sigortasız işçi çalıştırmak çok ciddi bir suçtur ve mevzuatta ağır cezası vardır. Bu nedenle kendinizi garantiye almanız ve SGK’nızın yatıp yatmadığını öğrenmeniz kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamanızı sağlar.

Peki sigorta sorgulaması nasıl yapılır? Aktif sigorta nasıl öğrenilir? Bu sorulara yanıt verelim.

SGK yatıp yatmadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki E-Devletten sorgulama yapmaktır. Bunu yapmanız için E-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden E-Devlet şifresi almalısınız. Ardından sisteme giriş yapıp SGK Hizmet Dökümü şeklinde arama yapmalısınız. Aramada karşınıza çıkan sayfadan sigortanızın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntemse ALO 170 SGK hattını aramaktır. Bu numarayı aramanızın ardından sizden istenen bilgileri verin. Bilgilerinizi verdikten sonra sigorta durumunuz hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi ilgiliye sorabilirsiniz.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!