İşe Giriş Bildirgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal devletin gereklerinden biri işverenlerin çalışanlarına sosyal güvence yaptırmalarıdır. Kayıtsız çalışan çalıştırmak ciddi bir suçtur. Çalışanı riske attığı gibi toplum refahını da riske atar. Bu nedenle çalışanların mutlaka mevzuata uygun bir şekilde kayıtlı olarak çalıştırılmaları gerekir. Yani çalışan alınması halinde bu durum SGK’ya bildirilmek durumundadır. İşe giriş bildirgesi de işe yeni alınacak çalışanın SGK’ya bildirilmesini sağlayan resmi belgenin adıdır.

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Yapılır?

İşe giriş bildirgesinin yapılması oldukça kolaydır. SGK’nın internet sitesine iş yeri hesabınızla girmeniz ve ‘sigortalı işe giriş bildirgesi’ni tıkladıktan sonra çalışanın TC kimlik numarasının sorgulanmasının ardından çıkan ekranda çalışanın bilgilerini doldurmanız yeterlidir. Önemli bir nokta işe giriş bildirgesinin sadece tam zamanlı çalışanlar için değil, yarı zamanlı ya da part-time çalışanlar için de gerekli olmasıdır. İşe giriş bildirgesinin yapılmaması ya da geç yapılması halinde işverenler çeşitli cezalara çarptırılır.

İşe Giriş Bildirgesi Sorgulama

İşe giriş bildirgesi E-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. İşe Giriş/İşten Ayrılış Bildirgeleri şeklinde arama yapmanız halinde bu bildirgeler hakkında gerekli sorgulamayı kolayca yapabilirsiniz.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Çözüm Ortağınız!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!