KDV Tevkifatı Nedir?

KDV tüketimin vergilendirilmesini sağlayan, tüketim üzerinden ve dolayısıyla malı/hizmeti alandan tahsil edilen bir vergi biçimidir. KDV tevkifatı uygulamasıysa, KDV’nin bir bölümünün hızlı bir şekilde tahsil edilmesini ve direkt vergi dairesine ödenmesini amaçlar. Bu sayede devletin KDV alacağı güvenceye alınır, vergi kaçırmalar önlenir. KDV tevkifatı uygulaması, kabaca, KDV’nin tamamının ya da bir bölümünün kesilip satıcıya değil de direkt olarak vergi dairesine vergi sorumlusu sıfatıyla ödenmesi uygulamasıdır. Vergi satıcıya ödenip dolaylı bir şekilde devletin kasasına girmektense, alıcı tarafından devlete ödendiği için devlet daha garantili bir şekilde KDV’yi tahsil etmiş olur.

KDV Tevkifatı Hesaplama

KDV tevkifatı hesaplanırken söz konusu mal ya da hizmetin mevzuattaki tevkifat oranına bakılır. Tevkifat oranınca KDV toplam tutardan düşülür ve alıcı tarafından vergi dairesine ödenir. Önce KDV tevkifat oranlarına bakalım. Sonra da tevkifat hesaplamayla ilgili basit bir örnek verelim.

KDV tevkifatı oranları:

– KDV mükellefleri KDV mükellefi olmayanlardan ticari işletmeye dahil olmayıp (Gayrimenkul dışında) Gelir Vergisi Kanunu 70. maddede belirtilmiş mal ve hakları kiralarlarsa KDV’nin tamamı tevkif edilir.

– İkametgahları, iş yerleri, kanuni merkezleri veya iş merkezleri Türkiye’de bulunmayanlar yaptıkları bütün işlemlerde KDV’nin tamamını tevkif ederler.

– 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesi kapsamındaki teslimler ve hizmetlerde KDV’nin tamamı tevkif edilir.

– KDV mükellefiyeti bulunan gerçek ve tüzel kişiler (Yani sadece sorumlu sıfatıyla KDV ödemeyenler) KDV mükellefi olmayan amatör spor kulüplerinin formalarında gösterilmek, şahıs ve kuruluşların binaları, arsaları, arazileri gibi yerlerde duvarlara yazılmak veya panolara yerleştirilmek, gerçek ve tüzel kişilerin dergi, kitap gibi basılı eserlerinde yayınlanmak gibi yollarla reklam hizmeti aldıkları zaman KDV’nin tamamı tevkif edilir.

– İşgücü temini hizmetlerinde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Özel güvenlik hizmeti alınması halinde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Pamuk, tiftik, ham post ve deri, yün ve yapağı teslimlerinde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Yemek servisi ve organizasyon gibi hizmetlerde KDV’nin 5/10’u tevkif edilir.

– Yapı denetim hizmetlerinde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Fason şekilde yaptırılan konfeksiyon ve tekstil işleri ve bunların aracılığıyla ilgili hizmetlerde KDV’nin 5/10’u tevkif edilir.

– Turistik mağazalar için müşteri bulma ve götürme hizmetlerinde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Çevre, bahçe ve temizlik hizmetlerin KDV’nin 7/10’u tevkif edilir.

– Yapım işleri ve bunlara dair etüt-proje, mühendislik-mimarlık işlerinde KDV 3/10 oranında tevkif edilir.

– Demirbaşlara, makinelere, teçhizatlara ve taşıtlara dair bakım-onarım hizmetlerinde KDV 5/10 oranında tevkif edilir.

– Danışmanlık, denetim, plan-proje, etüt gibi hizmetlerde KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Profesyonel spor kulüplerinin isim hakkı, reklam, yayın gibi şeylerden kaynaklı gelirleriyle ilgili olarak KDV’nin 9/10’u tevkif edilir.

– Servis taşımacılığı hizmetlerinde KDV’nin 5/10’u tevkif edilir.

– Bütün baskı ve basım hizmetlerinde KDV 5/10 oranında tevkif edilir.

– Külçe metallerle ilgili olarak KDV 5/10 oranında tevkif edilir. (Ancak tevkifatın yapılmadığı istisnai durumlar da vardır. Hurda metalden elde edilmemiş bakır, alüminyum, kurşun ve çinko metalleriyle ilgili olarak ithalatçılar ve ilk üreticilerin yaptıkları teslimlerde tevkifat uygulanmaz. Sonraki aşamalarda yapılan teslimlerdeyse bu oranda uygulanır.)

– Atıktan ve hurdadan elde edilmiş metal, lastik, plastik, kauçuk, kağıt ve cam hammadde tesliminde KDV’nin 5/10’u tevkif edilir.

– Ağaç ve orman ürünlerinin teslimlerinde KDV’nin 5/10’u tevkif edilir.

Örnek: Diyelim ki servis taşımacılığı hizmeti aldınız ve bu hizmet için 1000 TL ödeme çıktı. Servis taşımacılığı hizmetinde KDV oranı 2020 itibariyle %8’dir. Yani 1000 TL’nin %8’i olan 80 TL tutarında toplam KDV çıkar. Servis taşımacılığı hizmetinde KDV tevkifatı 5/10 oranında olduğuna göre toplam KDV’nin yarısını yani 40 TL’sini tevkif etmeniz, bizzat vergi dairesine ödemeniz gerekir. Bu tutar toplam fiyattan düşülür, kalan KDV olan 40 TL dahil olmak üzere hizmeti verene 960 TL ödeme yapmanız gerekir.

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!