Kurumlar Vergisi Nedir?

Kurumlar vergisi, gerçek kişiler tarafından değil, tüzel kişiler tarafından ödenen bir vergi türüdür. Tüzel kişi statüsüne sahip olanlar kurumlar vergisi mükellefidirler. Kurumlar vergisi yılın 3 aylık dönemlerinde parça parça ödenen bir vergidir.

Kimler Kurumlar Vergisi Mükellefidir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kurumlar vergisi ödemek için tüzel kişi olunması gerekmektedir. Kurumlar vergisi mükellefi olanlar aşağıdaki gibidir:

– Sermaye şirketleri

– Yatırım fonları

– Emekli yatırım fonları

– Konut ve varlık finansmanı fonları

– Kooperatifler

– İktisadi kamu kuruluşları

– Derneklere ve vakıflara ait iktisadi işletmeler

– İş ortaklıkları

İndirimli Kurumlar Vergisi Nedir?

İndirimli kurumlar vergisi, kurumlar vergisinin çeşitli koşulların karşılanması halinde daha düşük oranlarda ödenmesi uygulamasının adıdır. Bu uygulama, yatırım teşvik belgesine bağlı olarak yapılan yatırımlar için geçerlidir. Yatırımın kısmen ya da tam anlamıyla faaliyete başladığı hesap dönemi itibariyle yatırıma katkı tutarına ulaşılana kadar kurumlar vergisinin indirimli bir şekilde ödenmesi durumu söz konusudur. Yatırıma katkı oranının toplam yatırımla çarpılmasıyla yatırıma katkı tutarı tespit edilir. Bu uygulamayla devlet, bu tespit edilen tutardaki kurumlar vergisinden vazgeçmiş olmaktadır.

Örneğin 25.000.000 TL toplam yatırım yapıldığını düşünelim. Yatırım teşvik belgesi uyarınca yatırıma katkı oranı %25 ise devletin vazgeçtiği gelir vergisi tutarı 25.000.000*0,25 = 7.500.000 TL olmaktadır. Bu tutar, kurumlar vergisi ödemesi yapılırken ödenmesi gereken toplam kurumlar vergisinden düşülür.

Ekohesap Bütün Muhasebe İhtiyaçlarınızda Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!