Gider Pusulası Nedir?

Bazı durumlarda işletmelerin vergi mükellefi olmayan kişilerden mal ve hizmet almaları gerekebilir. Gider pusulası bu tarz durumlarda alınan mal ve hizmetlerin belgelendirilmesini sağlamaktadır. Gider pusulası düzenlenen bir diğer durumsa satılan malın iadesi durumudur. Kısacası gider pusulası vergi ödemeyen esnaftan ya da vergi mükellefi olmayan kişilerden mal ya da hizmet alınması veya satılan malın iadesi durumlarında düzenlenen resmi belgenin adıdır. Gider pusulası alım/satımı belgelendirdiği için de fatura yerine geçen bir belgedir.

Gider Pusulası Nasıl Düzenlenir?

225 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, gider pusulasının ne şekilde düzenlenmesi gereıktiğine yönelik esasları ve hangi bilgileri içermesi gerektiği hususunu açıklamaktadır:

– Gider pusulası en az 2 nüsha olacak şekilde düzenlenmelidir

– Asıl nüsha satıcıya veya işi yapana, ikinci nüsha ise alıcıya verilmelidir

– Gider pusulası anlaşmalı matbaalarda bastırılmalıdır, yetkilendirilmemiş matbaalarca basılamaz

– İşin ya da satılan malın türü, fiyatı, sayısı, net tutar ve tevkif edilmiş vergi tutarı, alıcı ve satıcının adları ve soyadları veya tüzel kişilerin ünvanları, tarafların adresleri, bağlı olunan vergi daireleri varsa vergi dairelerinin isimleri ve hesap numaraları, gider pusulasının düzenlenme tarihi, seri numarası, müteselsil sıra numarası gibi bilgiler gider pusulasında yer almalıdır.

Gider Pusulası Örnekleri

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Sizinle Beraber!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!