Gelir Vergisi Nedir?

Gelir vergisi, gerçek kişilerin takvim yılı içinde elde ettikleri gelir ve iratların toplamı üzerinden ödenmesi gereken bir vergi türüdür. Yani tüzel kişiler değil gerçek kişiler tarafından ödenir. Gelir vergisi, farklı gelirler için farklı oranda ödenmektedir. Mesela yıl içinde alınan ilk maaşların toplamı daha düşük gelir vergisi dilimlerine denk düştüğü için vergi oranları daha azdır. Ancak yıl içinde alınan ücret gelirinin toplamı arttıkça ödenmesi gereken vergi oranı da artar. Gelir vergisi dilimlerinden bahsetmeden önce kimler gelir vergisi mükellefidir sorusunu yanıtlayalım.

Gelirin Unsurları Nelerdir?

Geliri oluşturan unsurlar Gelir Vergisi Kanununda detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Gelir vergisinin kapsamına giren unsurlar şu şekildedir:

– Ticari kazanç

– Ücret/maaş gelirleri

– Serbest meslek kazançları

– Zirai faaliyetlerden kaynaklanan kazançlar

– Menkul sermaye iratları

– Gayrimenkul sermaye iratları

– Diğer kazançlar ve iratlar

Kimler Gelir Vergisi Öder?

Gelir vergisi mükellefleri tam ve dar mükellefler olmak üzere ikiye ayrılır. Tam mükellefler şu şartları karşılayan gerçek kişilerdir:

– İkametgahı Türkiye’de bulunanlar

– Takvim yılı boyunca en az 6 ay Türkiye’de oturanlar

– Resmi dairelere, müesseselere; Türkiye merkezli teşebbüs ve teşekküllere bağlı olan ve bunların işleri nedeniyle yurt dışında ikamet edenler (TC Vatandaşı)

Tam mükellefler Türkiye’de ve yurt dışında elde ettikleri bütün gelirler üzerinden gelir vergisi öderler.

Dar mükelleflerse Türkiye’de ikamet etmeyen gerçek kişilerdir ve sadece Türkiye’de kazandıkları üzerinden gelir vergisi öderler.

2020 Gelir Vergisi Dilimleri ve Gelir Vergisi Tarifesi

2020 Gelir Vergisi Tarifesi şu şekilde belirlenmiştir:

0 – 22.000 TL%15
22.000 TL – 49.000 TL %20
49.000 TL – 180.000 TL%27
180.000 TL – 600.000 TL%35
600.000 TL ve üstü%40

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!