Geçici Vergi Nedir?

Halk arasında bilinen adıyla peşin vergi ya da geçici vergi, gelir ve kurumlar vergilerinin üç aylık dönemlerdeki kazançlar üzerinden peşin olarak ödenmesi uygulamasının adıdır. Kimler geçici vergi öder sorusunu da kabaca cevaplandıralım. Gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin, gerçek usulde vergilendirilen ticaret ve serbest meslek erbabları da dahil olmak üzere, bu vergiyi ödemesi gerekmektedir. Ancak geçici verginin gelir ve kurumlar vergisi dışında, onlara ek ödenen bir vergi olmadığı unutulmamalıdır. Geçici vergi, bu vergilerin 3 aylık dönemlerde peşin olarak ödenmesi dışında bir vergi değildir.

Geçici Verginin Hesaplanması

Geçici vergi ödeme tutarı, işletmenin 3 aylık dönemlerdeki toplam kar-zararının hesaplanmasının ardından bulunan tutarın ilgili oranlarla çarpılmasıyla bulunur. Bu oran gelir vergisi mükellefleri için %15, kurumlar vergisi mükellefleri içinse %20’dir.

Geçici Vergi Ne Zaman Ödenir?

Geçici vergi belli dönemlerde ödenmelidir. Her yıl geçici verginin en son hangi gün ödenmesi gerektiği değişebilmektedir. 2020 yılı için geçici vergi dönemleri şu şekildedir:

1. Dönem17 Mayıs (28 Mayısa uzatıldı)
2. Dönem17 Ağustos
3.Dönem17 Kasım
4.Dönem17 Şubat

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!