Cari Hesap Takibi Nedir?

Cari hesap bütün alım-satım işlemlerinizin, borçlarınızın ve alacaklarınızın anlık olarak izlenebildiği hesaptır. Cari hesap takibi de bu hesaptaki değişikliklerin anlık olarak takip edilmesidir. Düzenlemeniz gereken resmi belgeler cari hesap takibinin kapsamına girmez, çünkü bu belgeler geçmiş işlemlerle ilgili olup hesabınızın anlık durumunu yansıtmazlar. Bu nedenle iyi bir şekilde cari hesap yapmak şirketinizin ya da işletmenizin mali durumunu anlık olarak anlamanız için son derece önemlidir.

Excel ile Cari Hesap Takibi Yapmak

Excel ile cari hesap takibi yapmak oldukça yaygın bir uygulamadır. Excel’in çeşitli formüller kullanılarak cari hesap takibi yapmak için kullanılabileceğiniz ufak çaplı bir programa dönüştürülmesi suretiyle Excel üzerinden cari hesap takibi yapabilirsiniz. Mesela Excel’de gün, ay, yıl, yapılan işlemin türü, alıcının veya tedarikçinin kim olduğu, tutarın ne olduğu gibi bilgileri gireceğiniz ayrı sütunlar tanımlayabilirsiniz. Ayrıca yine Excel’deki araçları kullanarak bir tedarikçi ya da müşteriyle aranızdaki işlemleri seçip özellikle onları inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra alım ve satım işlemlerinin tutarlarının birbirlerini götürmesini, bu sayede de alım işlemlerinin tutarlarının toplamı daha fazlaysa toplam tutarın eksi görünmesini, satışlar fazlaysa da artı değer almasını sağlayabilirsiniz. Bu tür işlemleri yapabileceğiniz pek çok Excel şablonu internette mevcuttur. Bu şablonlar sayesinde söz konusu ufak programı yazamayacak kişilerin de Excel üzerinden cari hesap takibi yapması mümkündür.

Excel mi Kullanmalıyım Yoksa Muhasebe Yazılımı mı?

Belirttiğimiz gibi cari hesap takibinin Excel’den yapılması oldukça uğraştırıcı olabilmektedir. Ayrıca hemen hemen her şeyin elle girilmesi gerektiği için Excel’de yapılan cari hesap takibinde ciddi hatalar da söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra Excel diğer kullandığınız yazılımlar ve çalıştığınız bankalarla entegre olmadığı için iş yükünüzü artırmaktadır. Bu nedenle Excel kullanmak yerine, cari hesap takibi yapmanızı kolaylaştıracak bir muhasebe yazılımı kullanmanız çok daha mantıklıdır.

Ekohesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!