Demirbaş Nedir?

Demirbaş işletmenizdeki işler için gerekli olup bir kişinin ya da yerin üstüne kayıtlı olan, kaybedilmemesi gereken, bir çalışandan diğerine devredilmesi gereken eşyaların adıdır. Demirbaş kapsamındaki eşyalar uzun süre dayanan ve işletme için pozitif değer yaratan eşyalardır. Örneğin masalar, bilgisayarlar, baretler, iş için kullanılan tek tip üniformalar, iş için gerekli çeşitli makine ve aletler demirbaş kapsamına girebilecek eşyalar arasında sayılabilir.

Demirbaş Nasıl Gider Gösterilir?

Demirbaş giderleştirme nasıl olur? Demirbaş gider yazma sınırı 2020 ne kadardır? Şimdi bu sorulara cevap verelim. Demirbaşların gider gösterilebilmesi için o yılın demirbaş ve amortisman sınırından düşük KDV hariç değere sahip olmaları gerekir. 2020 demirbaş ve amortisman yazma sınırı 1400 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutardan daha düşük (KDV hariç) değerdeki demirbaşlar ‘Gider Sayılan Demirbaşlar’ hesabından takip edilebilmektedir. Belirttiğimiz tutarı aşmayan demirbaşlar direkt olarak gider gösterilebilirler. Bu tutarı aşan demirbaşlar içinse amortisman, yani ürünün ömrüne göre yıllık olarak belirlenmiş eskime kaynaklı değer kaybı göz önünde bulundurularak bu demirbaşların kısmen giderleştirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Eko Hesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!