İşletme ve şirketlerin ödeme yaparken veya alırken kullandıkları yöntemlerden biri de çek ve senet kullanmaktır. Çek ve senet işlemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok detay vardır. Bu detaylara dikkat edilmemesi durumunda hukuki sıkıntılar ortaya çıkabileceği gibi taraflar çeşitli mağduriyetler de yaşayabilirler. Bu nedenle bu içeriğimizde sizlere çek ve senet işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Çek ve Senet İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki çek-senet işlemlerinde nelere dikkat etmelisiniz? Çek-senet işlemlerinde dikkat etmeniz gereken hususlardan bazıları şunlardır:

 • Öncelikle çek ve senetler borçlu ve alacaklıların yanında düzenlenmelidir. Tarafların bir arada bulunmadığı ortamlarda çek ve senet düzenlenmesi güvensizlik yaratabilir.
 • Çek ve senetlerde aynı kalemlerin kullanılması gerekir. Farklı kalemler kullanılması halinde bu belgelerde sonradan değişiklik yapıldığı şüphesi oluşabilir.
 • Boş çek ve senetlere imza atmamak gerekir. Aksi takdirde imzanın ardından çek ve senet düzenlenmesi halinde çeşitli dolandırıcılıklara kapı aralanmış olur. Mağdur olmamak için çek ve senetin boş olmamasına, şartların ve ödenecek ücretin ne olduğuna dair bilgilerin imzadan önce doldurulmuş olması önemlidir.
 • Çeke ödeme tutarı eklendikten sonra kapatma çizgileri çekerek çekte değişiklik yapılmasının önüne geçmek dolandırıcılıklara karşı sizi koruyacaktır.
 • Çek tanzimi esnasında istenen tutarın çekte hem rakam hem de yazı ile yazılmış olmasına dikkat edin.
 • Tanımadığınız kişilerden çek almamaya dikkat etmelisiniz.
 • Borcun kapatılmasının ardından senetin üstündeki imzayı kontrol edip size ait olup olmadığından iyice emin olmalısınız.

Çek ve Senet Nasıl Düzenlenmelidir?

Çek düzenlenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Çekteki tutarı zamanında ödeyebileceğinizden emin olmalısınız.
 • Çekin hamilinin kim olduğu, keşide yeri ve tarihi, bunun yanı sıra da tutarı gibi bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde, okunaklı olarak yazıldığından emin olun.
 • Çekle ilgili olarak yetkili kimse mutlaka onun imzası çekte bulunmalıdır. Başkalarının imza atması halinde evrakta sahtecilik suçu işlenmiş olur.

Senet düzenlenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Senetin kayıtsız şartsız bir bedel ödeme taahhüdü içermesi gerekir.
 • Senetle kime ödeme yapılması gerekiyorsa (gerçek kişiyse adı-soyadı, tüzel kişiyse tüzel kişinin taşıdığı unvan) bu senede yazılmalıdır.
 • Senedin düzenlendiği yer ve tarih bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde senette bulunmalıdır.
 • Ödeme yapacak kişinin imzası ve ödeme yeri belirtilmelidir.
 • Ödeme tarihi ya da senedin vadesi yazılmalıdır.
 • Senette emre muharrer senet veya bono ibaresi bulunmalıdır.

Karşılıksız Çek Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Eğer karşı tarafın düzenlediği çeki tahsil etmek için söz konusu hesapta yeterli miktarda para olmadığı ortaya çıkarsa bu çekin karşılıksız çıkması anlamına gelir. Çekin karşılıksız çıkması halinde banka size duruma dair bir fotokopi verecektir. Bu belgeyle Cumhuriyet Başsavcılığına başvurursanız borçlu aranmak suretiyle konuyla ilgili olarak uyarılır. Uyarıdan sonra borçlu ödeme yaparsa çekin karşılığını almış olursunuz. Ancak uyarıya rağmen ödeme yapılmaması halinde borçluya hapis cezası da dahil olmak üzere çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilir.

Eko Hesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Sizinle!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!