Cari Hesap Nedir?

Cari hesap müşteri ve tedarikçilerle aranızda olan alım/satım işlemlerinize dair bilgilerin bir arada bulunduğu hesabın adıdır. Örneğin tedarikçinizden mal ya da hizmet aldığınızda cari hesaba bunu gider olarak geçirirsiniz veya işleme dair alış faturası düzenlersiniz. Ya da bir müşterinize mal satarsanız bunu alacak olarak cari hesaba geçirir veya satış faturası düzenlersiniz. Kısacası cari hesap müşteri ve tedarikçilerinizle şirketiniz arasındaki bütün bu alım/satım işlemlerinizin bir arada bulunduğu hesaptır.

Cari Hesap Takibi Nedir?

Cari hesap takibi, cari hesabınızdaki değişikliklerin takibidir. Yani borçlarınız ve alacaklarınızla ilgili değişiklikler cari hesap takibi yapılarak izlenir. Cari hesabın takibi bu konuda görevlendirilmiş eleman tarafından yapılabileceği gibi işletme veya şirket sahibi tarafından da yapılabilir. Cari hesap takibinin bir diğer önemli özelliğiyse verdiği bilginin alacak ve borçlara dair güncel, anlık bilgi olmasıdır.

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Pek çok resmi belge ve bunların içerdiği bilgiler güncel/anlık değildir. Bu belgeler cari hesap takibi yapmanızı sağlamazlar. Anlık veri girişi ve değişikliği yapılabilecek yöntemlerle cari hesap takibi yapılması gerek.

İzlenebilecek ilk yol bütün verilerin elle girildiği çeşitli yazılımlar kullanılması. Bu konuda en popüler yöntemlerden biri Excel tablolarına veri girerek cari hesap takibi yapılması. Diğer bir yol ise basılı bir Cari Hesap Defteri tutmak. Son yol ise bir muhasebe yazılımı kullanmak.

İyi bir muhasebe yazılımı kullanmanızın cari hesap takibinde size sağlayacağı avantajlardan bazıları şunlar:

– Bilgileriniz silinme veya kaybolma gibi durumlara karşı güvendedir

– İnsan kaynaklı hataların en aza indirilmesi söz konusudur

– Müşteri ve tedarikçi bilgilerinizi bu programlarla kolayca kaydedebilirsiniz

– Hesaplarınızdaki anlık değişimleri cari hesaplarınıza otomatik olarak görebilirsiniz

Cari Hesap Takibi Yapmanın Önemi

Cari hesabın düzgün bir şekilde takip edilmesinin pek çok avantajı vardır. İlk olarak düzgünce cari hesap takibi yapmanız alım/satım işlemlerinize dair bütün bilgileri düzenli bir şekilde, tek bir yerde görmenizi sağlar. Bunun bir avantajı müşterileriniz veya tedarikçilerinizle hesaplarınız arasında uyuşmazlık çıkması halinde karşı tarafla mutabakat yapmanızın kolaylaşmasıdır. Ayrıca cari hesabınızın düzgün bir şekilde takip edilmesi sizin olası finansal problemlere, alacak/verecek durumunuzu daha rahat tespit edebileceğiniz için, daha hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır. Cari hesabın iyi bir şekilde takip edilmiyor olması bu tür sıkıntıların şirketinizi daha ciddi ve olumsuz bir şekilde etkilemesine neden olur.

Eko Hesap Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!