E-Fatura Hizmetinden Yararlanmanın İki Yolu: Özel Entegratörler ve GİB Portal

e-Fatura hizmetinden yararlanmanın iki temel yolu bulunmaktadır. Bunlar Gelir İdaresi Başkanlığı Portalını yani GİB Portalı kullanmak ve GİB’den izin almış özel entegratörler aracılığıyla bu hizmeti almaktır. Bu iki seçeneğin de kendilerine has avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu içeriğimizde bu iki seçeneği karşılaştırarak sizler için en uygun seçeneğin hangisi olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız.

Özel Entegratör ve GİB Portal Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda özel entegratör ve GİB Portal seçeneklerinin avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır.

 Özel EntegratörGİB Portalı
Aktivasyon SüreciX
Geçmişe Dönük Fatura Bulma Geçmişe Dönük Fatura Bulma(10 Yıl Fatura Saklama)X
Fatura DizaynX
Gelen / Giden Fatura Adedi Sınırı AylıkSınırsız500 Adet Fatura Aylık sadece 500 gelen giden fatura kullanma sınırı vardır.
7/24 DestekX
Muhasebe Programı EntegrasyonuX
ÜcretÜcretliYıllık sadece 500 Adet Ücretsiz. Fakat kestiğiniz faturayı geçmişe dönük saklayamazsınız ve çıktı almak zorundasınız. Maliyetli!

1. Aktivasyon Süreci

Özel Entegratör: Özel entegratörlerin size verecekleri ücretsiz teknik destek sayesinde başvuru sürecini kolaylıkla atlatabilirsiniz.

GİB Portal: GİB Portal mükelleflere destek imkanı sunmadığı için mükellefler gerekli programları yüklemediklerinden ya da teknik bilgileri olmadığından aktivasyon sürecinde zorlanabilmekteler.

2. Geçmişe Dönük Fatura Bulma Geçmişe Dönük Fatura Bulma (10 Yıl Fatura Saklama)

Özel Entegratörler: Özel entegratörler sayesinde ücretsiz bir şekilde faturalarınızı 10 yıla kadar elektronik ortamda saklayabilirsiniz.

GİB Portal: GİB Portal geçmişe dönük fatura bulma ve fatura saklama hizmeti sunmamakta. Sadece fatura kesimi ve gönderimi işlemlerinizi gerçekleştirebildiğiniz bir portal olması nedeniyle GİB Portal mükelleflere zorluk çıkarabilmekte. Dahası, GİB Portal’daki faturalarınızın bir kopyası çıktı olarak alınmak zorundadır.

3. Fatura Dizaynı

Özel Entegratörler: Özel entegratörlerle çalışmanız halinde fatura dizaynınızı entegre edebilir ve firmanıza özel logoları, ürün detaylarını, faturanızın renk ve büyüklüğünü ve daha pek çok ayrıntıyı özel entegratörlerle çalışmanız halinde düzenleyebilir, faturanızı ihtiyaç ve isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz.

GİB Portal: GİB Portal fatura dizaynı imkanı sunmamaktadır.

4. Gelen-Giden Fatura Adedi Sınırı

Özel Entegratörler: Özel entegratörlerde e-Fatura kesimi ve saklaması hakkında herhangi bir sınır yoktur.

GİB Portal: GİB Portalın en ciddi sıkıntılarından biri özel entegratörlerin aksine ücretsiz olarak en fazla yılda 500 tane gelen/giden fatura sınırının olmasıdır.

5. Ücret

Özel Entegratörler: Özel entegratörlerin hizmetlerini kullanmak ücretlidir. Ancak hem faturaların çıktısını alma zorunluluğu olmaması hem de sağladıkları ek hizmetler bu ücrete değmektedir. En ucuz e-Faturaya geçiş teklifini sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

GİB Portal: GİB Portalın kullanımı ücretsiz olsa da yılda 500 gelen/giden fatura sınırının olduğu ve özel entegratörlerin sağladığı hizmetlerin pek çoğunun sunulmadığı unutulmamalıdır.

6. Muhasebe Programlarıyla Entegrasyon

Özel Entegratörler: Özel entegratörler muhasebe yazılımlarıyla entegrasyon için gerekli olan ‘konnektör’ yazılımlarını ücretsiz sağlarlar. Bu konuda ücret talep etmezler. Ancak kendi şirketinize özel bir muhasebe yazılımı kullanıyorsanız konnektör ücreti ödemeniz gerekir. Özel entegratörler sayesinde muhasebe yazılımınızla oluşturduğunuz faturalar e-Fatura olarak gönderilebilir. Size gelen e-Faturalar da muhasebe yazılımınızda otomatik olarak görünür.

GİB Portal: GİB Portal muhasebe yazılımlarıyla entegrasyon imkanı sunmamaktadır.

7. 7/24 Teknik Destek

Özel Entegratörler: Özel entegratörler hem hazırladıkları yazılar ve video içerikleriyle, hem de teknik ekipleriyle 7/24 destek sağlayarak yaşayabileceğiniz problemleri kolaylıkla çözmenizi sağlarlar.

GİB Portal: GİB Portal’ın teknik destek hizmeti yoktur. Mail atarak ya da telefon ederek teknik destek almanız mümkün olmadığı için problemlerinizi tek başınıza çözmek durumunda kalırsınız.

E-Fatura Fiyat Al ile E-Faturaya Hesaplı Geçiş!

Sitemiz üzerinden bize ulaşarak e-Fatura teklifimizi alabilir, bizim sayemizde e-Fatura sistemine hesaplı bir şekilde geçebilirsiniz!