E-SMM Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Dönüşüm kapsamında hayatımıza giren uygulamalardan biri de E-Serbest Meslek Makbuzu ya da E-SMM. E-SMM, Serbest Meslek Makbuzunun elektronik ortamda düzenlenen halidir. Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının yaptığı tahsilatı belgelendirmeye yarar. E-SMM sayesindeyse Serbest Meslek Makbuzu düzenlemek zorunda olan mükellefler serbest meslek makbuzunu elektronik ortamda düzenlemek suretiyle kağıttan ve arşivleme masraflarından tasarruf ederler. E-SMM elektronik ortamdan ibraz edilebildiği için mükelleflere ibraz konusunda da kolaylık sağlar.

E-SMM Portal Girişi Nasıl Yapılır?

GİB Portal üzerinden E-SMM düzenlemeniz için öncelikle E-Arşiv Portalına giriş yapmanız gerekmekte. Ardından Belge İşlemleri butonuna tıklayarak Serbest Meslek Makbuz Oluştur sekmesine tıklamalısınız. Alıcı bilgilerini ve açıklamaları girmenizin ardından ücretin neden alındığını, brüt ücreti, stopaj oranını, net ücreti, KDV oranını ve KDV tevkifat oranını doldurmalısınız. Oluştur butonuna tıklamanızın ardından makbuzunuz taslak haline gelecek. Taslaklar bölümündeki Sorgula butonuna tıklamanızın ardından Serbest Meslek Makbuzunun sistemde görünmesi gerekmekte. Görünen makbuzu işaretleyip onaylamanızın ardından onaylanmış makbuzu indirebilirsiniz. GİB Portalın site tasarımının pek kullanışlı olmadığını, mesela sık makbuz kestiğiniz müşterilerinizi kaydetmemesi nedeniyle müşterilerinizi tek tek elle girmeniz gerektiğini, bu nedenle bir özel entegratörle çalışmanızın işlerinizi kolaylaştıracağını belirtelim.

Cazip E-Fatura Teklifimiz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Onlarca özel entegratör arasında kayıp mı oldunuz? En uygun teklifi hangi özel entegratörün sunduğunu bilmiyor musunuz? Hemen bizimle iletişime geçin, size en uygun E-Fatura teklifini hazırlayalım!