E-Serbest Meslek Makbuzu (E-SMM) Nedir? Ne İşe Yarar?

Serbest meslek erbablarının, yani kendi bilgi ve yetenekleriyle bir işveren olmadan iş yapan meslek erbablarının, yaptıkları tahsilatları belgelemeleri için kullandıkları belgeye Serbest Meslek Makbuzu denir. Günümüzde pek çok belge gibi Serbest Meslek Makbuzu da elektronik ortamda düzenlenebilmektedir. İşte bu elektronik ortamda düzenlenen Serbest Meslek Makbuzuna E-Serbest Meslek Makbuzu denir. E-Serbest Meslek Makbuzu sayesinde serbest meslek erbabları kağıt ve arşivleme masraflarından kurtulur, makbuzlarını güvenle saklarlar.

E-Serbest Meslek Makbuzuna Nasıl Geçilir?

Öncelikle Mali Mühür ya da E-İmza sahibi olunmalı.

Bunun ardından E-Serbest Meslek Makbuzuna geçmenin üç yolu vardır.

İlk yol GİB Portal üzerinden E-Serbest Meslek Makbuzu kesmektir. Ancak GİB Portal’ın arayüzü kullanıcı dostu değildir ve kullanıcıya sunulan opsiyonlarla ilgili pek çok sınırlama mevcuttur.

İkinci yol kendi bilgi işlem altyapınızı başkanlığın sistemine entegre ederek bu hizmetten yararlanmanızdır. Ancak bu yöntem teknik altyapısı ve bilgisi yeterli olmayan mükellefler için önerilmemektedir.

Üçüncü yol ise başkanlık tarafından ruhsat verilmiş özel entegratörler aracılığıyla E-Serbest Meslek Makbuzuna geçilmesidir. Özel entegratörler başvuru sürecinin her anında size teknik destek sağlarlar ve olabilecek aksaklıklarda size yardımcı olurlar.

Cazip E-Fatura Teklifimiz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Onlarca özel entegratör arasında kayıp mı oldunuz? En uygun teklifi hangi özel entegratörün sunduğunu bilmiyor musunuz? Hemen bizimle iletişime geçin, size en uygun E-Fatura teklifini hazırlayalım!