E-Fatura Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok işlemi elektronik ortamda gerçekleştirebilmekteyken fatura işlemlerinin de elektronik ortama taşınmaması beklenemezdi. Artık fatura işlemlerinizi elektronik ortamda gerçekleştirerek hem kağıt ve depolama masraflarından tasarruf edebilirsiniz, hem de faturaları müşterilerinize kolayca yollayabilirsiniz. Bunu yapabilmenizi sağlayan hizmet E-Fatura hizmetidir. E-Faturanın bu yazıda bahsedeceğimiz iki çeşidi temel e-Fatura ve ticari e-Fatura. Şimdi bu fatura çeşitlerinden bahsedelim.

Temel e-Fatura genellikle hizmet sektöründe kullanılır. Alıcı tarafından onaylanması ya da reddedilmesi gerekmez. Sistem bu tür faturaları otomatik olarak onaylar. Ticari e-Fatura ise alıcının onaylaması ya da reddetmesi gereken e-Fatura biçimidir.

E-Fatura İptal Edilebilir mi?

Mükellefler zaman zaman çeşitli hatalar nedeniyle, zaman zamansa kararlarını değiştirmeleri nedeniyle e-Faturalarını iptal etmek isteyebilirler. Bahsettiğimiz e-Fatura türleri olan temel ve ticari e-Faturaların her ikisinin de iptali mümkündür ve 05.03.2019 tarihinden itibaren e-Fatura İptal Portalı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Temel e-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Temel e-Faturaya itiraz yolları Türk Ticaret Kanunu 18. madde 3. fıkrasında belirtilen harici yollarla sınırlıdır. Temel e-Faturanın iptali için e-Fatura İptal Portalına giriş yapılmalıdır. Bu portalda iptal edilmek istenen fatura belirtilir. Alıcının da bunu onaylaması durumunda fatura iptal edilmiş olur. Ancak alıcının onaylamaması halinde iptal gerçekleşmez ve fatura geçerli sayılır.

Ticari e-Fatura Nasıl İptal Edilir?

Ticari e-Fatura alıcının onaylayabildiği ya da reddedebildiği bir e-Fatura türüdür. Bunun için alıcının 8 gün süresi bulunmaktadır. 8 gün içinde işlem yapılmaması halinde sistem faturaları otomatik olarak kabul eder. Kabul edilen e-Faturanın iptali içinse KEP sisteminden mail atılması gerekmektedir. Gönderici ve alıcının anlaşması halinde fatura arşive alınır ve iptal edilmiş olur.

E-Fatura Fiyat Al ile E-Faturaya Hesaplı Geçiş!

E-Fatura sistemine geçiş yapmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! Cazip fiyat tekliflerimize bakın!