E-Faturanın Reddedilmesi Durumu

E-Faturaların yanlışlık olması halinde reddedilmesi ve bu nedenle iptal edilmesi gerekebilir. E-Faturanın reddi halinde ne yapılmalı ve E-Fatura nasıl iptal edilir soruları pek çok kişinin kafasını kurcalıyor. Bu durumda ne yapılması gerektiği ne tür bir E-Fatura düzenlendiğine bağlıdır. İki tür E-Faturaya göre farklı senaryolar söz konusudur. Bunlar Temel E-Faturanın iptali ve Ticari E-Faturanın İptali durumlarıdır. Şimdi her iki durumda da ne yapılması gerektiğine bakalım.

Gelen Temel E-Faturanın İptali

E-Faturaların iptalinde sadece E-Faturanın türü değil E-Faturayı kimin gönderdiği de önemlidir. Çünkü kimin gönderdiğine göre yapılması gerekenler değişmektedir. Önce gelen E-Faturaların nasıl iptal edileceğinden bahsedip sonra da gönderilen E-Faturaların nasıl iptal edileceğine bakacağız.

İlk olarak gelen Temel E-Faturanın iptaline bakalım. Size gelen Temel E-Faturanın iptali için E-Fatura İptal Portalına girilir. Satıcı faturanın numarasını ve tutarını girer. Mali mührünüzle iptal talebiniz imzalanır ve iptal talebi oluşturulmuş olur.

Gelen Ticari E-Faturanın İptali

Gelen Ticari E-Faturayı iptal etmeniz için öncelikle sisteminize faturanın düşmesini beklemelisiniz. Bunun ardından gelen faturayı kabul ya da reddedebilirsiniz. Faturayı reddetmeniz durumunda Ticari E-Fatura iptal olacaktır. Ancak dikkat etmelisiniz, 7 gün içinde gelen Ticari E-Faturayı iptal etmezseniz sistem faturayı kabul edilmiş sayacaktır.    

Giden Temel E-Faturanın İptali

Temel E-Fatura otomatik olarak sistem tarafından kabul edilir. Temel E-Faturanın iptali için satıcı, yani bu durumda siz, E-Fatura İptal Portalından fatura numarası ve tutarını girer, alıcının mali mühürüyle belgeyi imzalar ve iptal talebi oluşturmuş olursunuz.

Giden Ticari E-Faturanın İptali

Ticari E-Fatura, otomatik olarak sisteme geçmeyen ve karşı tarafın kabul veya reddedebildiği bir E-Fatura biçimidir. Bu nedenle Ticari E-Faturanın iptali için öncelikle faturanın gittiği müşterinizin ticari E-Faturayı reddetmesi gerekir. Bunun ardından reddedilen Ticari E-Fatura iptal edilmiş olarak sistemde iptal edilmiş fatura olarak görünecektir. İptal için gereken süre 7 gündür. 7 gün içinde iptal edilmeyen faturalar sistemde kabul edilmiş sayılır.

Cazip E-Fatura Teklifimiz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Onlarca özel entegratör arasında kayıp mı oldunuz? En uygun teklifi hangi özel entegratörün sunduğunu bilmiyor musunuz? Hemen bizimle iletişime geçin, size en uygun E-Fatura teklifini hazırlayalım!