E-Defter Nedir?

E-Defter, E-Dönüşüm sürecinin parçalarından biridir. E-Dönüşüm muhasebe süreçlerinin git gide daha yaygın bir şekilde elektronik ortama taşınması sürecinin adıdır. Bu süreç kapsamında firmalar ve işletmeler muhasebe işlemlerini elektronik ortamda yaparak kağıt ve saklama maliyetlerinden tasarruf etmektedirler. E-Dönüşüm kapsamındaki uygulamalar arasında E-Fatura, E-Arşiv, E-Defter, E-Müstahsil Makbuzu, E-Serbest Meslek Makbuzu gibi uygulamalar vardır. Bu içeriğimizde E-Defterden ve E-Defter beratlarının geç yüklenmesi halinde ne olacağından bahsedeceğiz.

E-Defter Beratları Geç Yüklenirse Ne Olur?

E-Defter beratlarının geç yüklenmesi halinde firmalar özel usulsüzlük cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Dolayısıyla E-Defter beratları zamanında ve düzenli bir şekilde yüklenmelidir. E-Defter beratlarının geç yüklenmesi halinde çarptırılacak ceza birkaç farklı kritere bağlıdır. Bu kriterler arasında gecikmenin süresinin ne kadar olduğu ve kaç defa gecikme olduğu önem arzetmektedir. Her ne kadar birkaç günden uzun olmayan gecikmeler sorun edilmeyebilse de mükelleflerin buna güvenmeden defter beratlarını günü gününe sisteme yüklemelerini öneririz. Ancak mücbir sebep olması halinde mükellefler cezaya çarptırılmazlar. Peki neler mücbir sebep teşkil eder şimdi bunlara bakalım.

E-Defter Beratı Yüklemesi Gecikmesinin Mücbir Sebepleri

Bazen mükellefler ellerinde olmayan nedenlerle defter beratlarını sisteme geç yükleyebilirler. Bu durumda eğer söz konusu neden mücbir sebep kapsamında değerlendiriyorsa mükellefler ceza almazlar. Mücbir sebep teşkil eden durumlar Vergi Usul Kanununun 13. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

  • Yükümlülüklerin yerine getirilmesini engelleyebilecek mecburi gaybubet durumları, kişinin iradesi dışındaki nedenlerle vesika ve defterlerin kişinin elinden çıkmış olması
  • Vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesini zorlaştıracak ya da engelleyecek yangın, sel, deprem gibi doğal afetler
  • Ağır hastalık, kaza ve tutukluk gibi durumlar

Cazip E-Fatura Teklifimiz İçin Bizimle İletişime Geçin!

Onlarca özel entegratör arasında yolunuzu bulamıyor, en hesaplı teklifi kimin sunacağını bilemiyor musunuz? Öyleyse hemen bizimle iletişime geçin, size en uygun E-Fatura teklifini hazırlayalım!