Bir süredir artmakta olan uzaktan çalışma 2020’nin Mart ayından itibaren Dünya’yı pençesi altına alan Coronavirüs ya da Covid-19 salgını nedeniyle hayatımıza iyiden iyiye girdi. Artık hastalığın yayılmasını engelleme amacıyla alınan tedbirler nedeniyle pek çok

şirket ve işletme ofislerini kapattı. Uygun işleri yapanlar bu süreçte faaliyetlerini uzaktan çalışmayla sürdürmekte. Uzaktan çalışmanın artıları ve eksileri, bu sürece nasıl adapte olunacağı gibi konular pek çok çalışan ve işverenin kafasını iyiden iyiye kurcalamakta. Bu içeriğimizde hem çalışanlara hem de işverenlere uzaktan çalışmaya nasıl daha iyi bir şekilde adapte olabileceklerine dair tavsiyeler vereceğiz.

İşverenlere Korona Salgını Zamanında Uzaktan Çalışma Tavsiyeleri

Çalışanlarınızın da diğer herkes gibi zor bir süreçten geçtiğinin farkında olun ve beklentilerinizi de buna göre şekillendirin. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarına duyarlı olun. Böylece ekibinizin daha uyumlu ve verimli bir şekilde çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz. Çalışanlarınızın paniğe kapılacak kadar baskı altında hissetmemelerini sağlamakla beraber onlardan yine de verimli olmalarını beklemelisiniz.

Çalışanlarınızdan beklentilerinizi ve onlara verdiğiniz talimatları açık bir şekilde ifade edin. Ofis ortamında verilen talimatlar beden dili ve mimiklerin etkisiyle kolayca belli ayrıntıları karşı tarafa aktarabilmekteyken yazılı iletişim ve telefonda yeterli bilginin aktarılabilmesi güç olabilmekte. Bu nedenle talimatların detaylı ve açık bir şekilde verilmesi önem taşımakta.

Uzaktan çalışma performansını dijital olarak ölçebileceğiniz araçlar kullanın. Böylece performans değerlendirmenizi daha iyi bir şekilde gerçekleştirip eylem planınızı da ona göre oluşturabilirsiniz.
İşletmenizin ihtiyaçlarına göre en uygun çözümleri arayın. Evden çalışma sürecinde işletmenizin muhasebe ihtiyaçları için muhasebe takibinizi evden kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir ön muhasebe çözümü işlerinizi evden yürütmenizi ciddi şekilde kolaylaştıracaktır.

Ekohesap Ön Muhasebe Programı aradığınız muhasebe çözümünü size sunmaya hazır. Ekohesap ile bulut ön muhasebeye ve E-Fatura’ya hemen geçin. Bu sayede bütün ön muhasebe süreçlerinizi evinizin rahatlığında kolayca kontrol altına alın ve E-Fatura hizmetinden yararlanın. Ekohesap’ı ücretsiz denemek için bizimle hemen iletişim kurun!

Çalışanlara Korona Salgını Zamanında Uzaktan Çalışma Tavsiyeleri

Ofisinizde çalışacakmışsınız gibi hazırlanın. Günlük rutininizi uygulamanız, şeklen bile olsa, çalışmak için daha iyi bir ruh halinde olmanızı sağlayacaktır. Duşunuzu alın, kahvaltınızı yapın ve çalışabilmeniz için düzenli, sade bir ortam hazırlayın. Bu sayede kendinizi çalışırken daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Çeşitli verimlilik yazılımları kullanın. Günlük programınızı ve neyin ne zaman yapılacağını önceden belirleyin. Bu programa aksini gerektiren bir şey olmadığı sürece mutlaka uyun. İş teslim zamanlarını bu yazılımlarla sürekli olarak takip edin.

İşvereninizle ve diğer ekip arkadaşlarınızla sürekli olarak iletişim halinde olun. Bunun için kullanabileceğiniz araçlar arasında e-mail, telefon ve video konferans bulunmakta. İletişim araçları konusunda işvereniniz ve diğer ekip arkadaşlarınızla beraber karara varın.