İşletme sahiplerinin sık sık çek kullandıklarını görmekteyiz. Nedir bu çek denen şey? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Bu içeriğimizde çeklerle ilgili merak ettiğiniz ve kafa karıştırabilecek noktalara ışık tutmaya çalışacağız.

Çek Nedir? Ne İşe Yarar?

Çek dendiğinde aklımıza belli bir tutarın yazıldığı ve bankalardan tahsil edilebilecek balya halinde bulunan bir kağıt gelir. Gerçekten de çek, verilen kişinin hesabına yazılı meblağın aktarılması için düzenlenen resmi bir evraktır. Elektronik ödeme yöntemlerinin yaygınlaşması nedeniyle eskiden olduğu kadar yaygın olmasa da çek kullanımının hala oldukça yaygın olduğunu görmekteyiz. Çek kullanmak için çek defteri almak gerekir. Şimdi çek defterinin nasıl alındığından ve çekin nasıl kullanıldığından bahsedelim.

Çek Nasıl Kullanılır?

Çek kullanmak için önce çek defteri almanız gerekir. Çek defteri almak için bankanıza başvurmanız ve talep edilen bilgileri vermeniz gerekir. Genellikle istenen belgeler ikametgah belgesi, sabıka kaydı ve kimliktir. Ancak bu belgeler yeterli değildir. Çeklerin arkasında yatan bir maddi teminatın da olması beklenir. Çek defterlerinde tipik olarak 10 sayfası bulunur.

Çekin nasıl kullanıldığına geçmeden önce bazı önemli hususlardan bahsetmek gerek. İlk olarak çek yaprağı mevzuata uygun şekilde düzenlenmiş ve basılmış olmalı. Dahası, kağıdın çek olduğunun yaprağın üzerinde belirgin bir şekilde yazması ve banka adı/şube adı ile çek düzenleyen kişinin hesap numaraları yazmalıdır. Bu bilgilerin olmadığı belgeler çek yerine geçemediği için özellikle alacaklı tarafın çek yaprağında bu bilgilerin yazdığına dikkat etmesi gerekir.

Uygun çek yaprağına tarih yazılır ve çeki kimin düzenlediği açık bir biçimde yazılır. Tahsilatın hangi gün yapılabileceği belirtilir yani alacak vadeye bağlanır. Alacaklının adının yazılabilmesi gibi çeki alan herhangi bir kişinin bozdurabilmesini sağlayan şekilde yani ‘hamiline’ çek düzenlenmesi de mümkündür.

Çeki alan alacaklı bankaya gider ve gerekli işlemleri başlatır. Hesapta çekteki tutarın ödenmesine mani olmayan miktarda paranın olması durumunda, muhtemelen birkaç günlük bir süre sonucunda, çek tahsil edilir. Ancak hesap tahsilata uygun hale gelmezse çekin karşılıksız çıkması durumu da söz konusu olabilir.

Mikro İşletmelerin Ön Muhasebe Çözümü Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe sürecinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ön muhasebe programı ile kolayca yapın. Çek-senet işlemleriniz de dahil olmak üzere her türden işleminizi doğru şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız. Ekohesap ön muhasebe programını denemek için hemen bizimle iletişime geçin!