Fatura Koçanı Nedir?

Fatura koçanı, seri numaralıdır. Resmiyet taşır ve fatura kesmeye yarar. Kaybolması gibi durumlarda büyük sıkıntılar doğabilen bir şeydir. Eğer fatura koçanınız kaybolursa kaybolan faturalar için ilan verip hükümsüz olduklarını bildirmeniz gerekir.

Aksi takdirde maliye denetimler sırasında faturaların kaybolduğuna ikna olmayabilir ve vergi kaçırdığınızı düşünebilir. Bu durumda bırakın para cezasını, hapis cezasıyla bile karşı karşıya kalma riskiniz söz konusudur. O nedenle fatura kesmeye yarayan basit bir kağıt parçası olmanın ötesinde, fatura koçanları büyük önem taşımaktadırlar ve özenle saklanıp talep edildikleri zaman kolayca ibraz edilmeleri gerekmektedir.

Fatura Koçanı Nasıl Bastırılır? Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Fatura koçanlarını sadece anlaşmalı matbaalar basabilmektedir. Anlaşmalı matbaalarda basılmamış fatura koçanları geçersiz sayılırlar. Bu nedenle fatura bastırırken matbaanın anlaşmalı olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında faturalarınızda olmasını istediğiniz bilgileri firmaya eksiksiz bir şekilde belirtmelisiniz. Faturanıza sektörünüze özgün basılması gereken bilgiler varsa bunları söylemeniz gereklidir. Ayrıca karar vermeniz gereken noktalardan biri faturanızın kaç baskılı olacağıdır. Pratik nedenlerden dolayı en azından üç nüshalı fatura defteri basılması tavsiye edilmektedir. Zira faturanın farklı nüshalarını farklı amaçlar için kullanmak gerekebilmektedir.

Fatura koçanı bastırırken yanınızda bulunması gereken belgeler şahıs firması ya da tüzel kişi olunmasına göre değişiklik gösterir. Gerçek kişiler vergi levhası ve nüfus cüzdanlarının fotokopileriyle; tüzel kişi ise vergi levhası ve imza sirküsü fotokopisiyle matbaaya başvurmalıdır. Belgelerinizin eksiksiz ve doğru olduklarından emin olmalısınız.

Ekohesap’la Kolay Ön Muhasebe!

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.