Eğer serbest meslek erbabıysanız Serbest Meslek Makbuzu kesmek durumundasınız. Bu belgeler basılı olabildikleri gibi elektronik ortamda da hazırlanabilmekteler. Elektronik ortamda hazırlanan

serbest meslek makbuzları serbest meslek erbaplarına zamandan ve maliyetten tasarruf sağlayarak onları bir adım öne geçirmekte. Elektronik ortamda hazırlanan serbest meslek makbuzları E-Serbest Meslek Makbuzu ya da e-SMM olarak biliniyorlar.

Bu içeriğimizde e-SMM hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıt vereceğiz. Ancak önce serbest meslek makbuzunun ne olduğunu öğrenmemizde yarar var.

Serbest meslek makbuzu nedir ve ne işe yarar?

Serbest meslek erbabıysanız pek çok türde tahsilat yaparsınız. Yaptığınız tahsilat türü ne olursa olsun serbest meslekle ilişkili faaliyetlerinizle ilgili tahsilatlarınızda Serbest Meslek Makbuzu kesmeniz kanunen zorunludur. Serbest Meslek Makbuzu değerli evrak olması nedeniyle yaptığınız tahsilatların kanıtıdır. Gerektiği durumlarda hukuki süreçlerde de kullanıldıkları için serbest meslek makbuzlarınızı özenle saklamalısınız. Serbest meslek makbuzu fiş ve fatura yerine de geçmektedir. Eğer bir vergi mükellefiyseniz serbest meslek tahsilatınız için serbest meslek makbuzunuzu eksiksiz ve iki adet olacak şekilde doldurmanız gereklidir. Bu iki makbuzdan asıl olan müşteriye verilmeli ve diğeri de sizde kalmalıdır.

e-Serbest Meslek Makbuzu nedir? Avantajları nelerdir?

Günümüzün kaçınılmaz gerçeklerinden biri artık pek çok muhasebe işleminin elektronik ortamda gerçekleştirilmesidir. Elektronik ortamda gerçekleştirilen işlemler mükellefler için zamandan ve maliyetten tasarruf anlamına gelir. Bu nedenle de elektronik ortama geçmenin giderek artan sayıda mükellef tarafından tercih edildiğini görüyoruz. Elektronik ortama geçiş trendinden geri kalmak istemiyorsanız pek çok diğer işleminizde olduğu gibi serbest meslek makbuzu ile ilgili olarak da elektronik ortamdaki çözümleri tercih edebilirsiniz. e-Serbest Meslek Makbuzu nedir?Basitçe söyleyecek olursak Serbest Ticaret Makbuzu’nun elektronik ortamda düzenlenen haline e-Serbest Meslek Makbuzu denmekte. Unutulmaması gereken bir nokta 1 Ocak 2020’den itibaren serbest meslek erbaplarınae-SMM zorunluluğugetirilmiş olmasıdır. Mağdur olmak istemeyen serbest meslek erbabının bir an önce e-SMM’ye geçiş yapması gerekmekte.

e-SMM’nin213 sayılı VUK uyarınca düzenlendiği, matbu serbest meslek makbuzuyla her açıdan denk sayıldığını, elektronik ortamda saklanıp ibraz edilebildiğini ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda raporlandığı da e-SMM ile ilgili bilmek isteyebileceğinizi düşündüğümüz önemli noktalar arasında yer almakta.

e-Serbest Meslek Makbuzu Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Serbest Meslek Makbuzukullanmak mı istiyorsunuz? E-SMM’ye başvurmak için izleyebileceğiniz 3 yöntem vardır. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi GİB Portal üzerinden makbuzlarınızı işlemeniz. Ancak dilerseniz bu işte uzman ve GİB’den izin almışözel entegratörler sayesinde de e-SMM kullanmaya başlayabilirsiniz. Son olarak kendi şirketinizin bilgi işlem sistemini direkt olarak GİB’in sistemine entegre ederek de bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Mikro İşletmelerin Ön Muhasebe Çözümü Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe sürecinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.