Pek çok firmanın korkulu rüyası sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine kurban gitmek. Günümüzde kişisel verilerin nasıl korunacağı ve bu veriler konusunda kimlere güvenileceği konusunda

ciddi bir şekilde kafa karışıklığı yaşıyoruz. Ancak işletmeleri sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine karşı korumayı amaçlayan çeşitli yollar da var. Bu içeriğimizde bu yollardan biri olan imza sirküsünden bahsedeceğiz.

İmza Sirküsü Nedir?

Güvenilirliği devlet tarafından onaylanmış noterler, üçüncü kişi rolü üstlenerek pek çok işlemin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktalar. Şirketlerin kendilerini dolandırıcılık girişimlerine karşı yapabileceği şeylerden biri de tarafsız ve güvenilir kurumlar olmaları amaçlanmış olan noterlere başvurarak imza sirküsü almaları. Peki, imza sirküsü nedir ve neden alınır? Kabaca söylememiz gerekirse imza sirküsü, işletme yetkililerinin imza örneklerinin noter tarafından onaylanmasıdır. İmza sirküsü sayesinde imza sahteciliği kaynaklı sahtecilik ve dolandırıcılık türlerine karşı işletmenizi koruma altına almış olursunuz. İmza sirküsü alınması sayesinde yetkili olmayanların işletme ile ilgili kararlar almaları engellenmiş olur. Bu sayede yaşanabilecek pek çok mağduriyetin önüne geçilir.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İmza sirküsü almak için bir notere başvurmanız gerekmekte. Başvurduğunuz notere belli bir meblağ ödemeniz gerekiyor. Ayrıca işletmeniz için imzasını kullanabilmelerini istediğiniz kişilerin nüfus cüzdanlarına ve nüfus cüzdan fotokopilerine ihtiyaç duyacaksınız. Bunun yanı sıra işletmenin kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi ve işletmenizin vergi levhası da imza sirküsü için sizden talep edilecek belgeler arasındadır. Notere bu belgeleri eksiksiz bir şekilde götürmeniz gerekmektedir.

Mikro İşletmelerin Ön Muhasebe Çözümü Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe sürecinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ön muhasebe programı ile kolayca yapın. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız. Ekohesap ön muhasebe programını denemek için hemen bizimle iletişime geçin!