Serbest Meslek Makbuzu (SMM) Nedir?

Serbest Meslek Makbuzu, serbest meslek erbabının kesmesi gereken makbuzun adıdır. Bu makbuzun serbest meslek erbabınca yapılan işlemin türü fark etmeksizin kesilmesi gerekmektedir. Tahsilatın kanıtı olarak sayılması nedeniyle

fiş ve fatura yerine geçtiği gibi bu belge aynı zamanda mahkemelerde delil olarak da kullanılabilir. Serbest Meslek Makbuzu anlaşmalı matbaalardan basılı şekilde edinilebildiği gibi elektronik ortamda e-Serbest Meslek Makbuzu olarak da düzenlenebilmektedir.

Serbest Meslek Makbuzunun Kesilmesi

Serbest Meslek Makbuzu’nun serbest meslek mükellefleri tarafından kesilmesi son derece basittir. Bir vergi dairesine başvurup mükellefiyet açmanızın ardından anlaşmalı matbaaların bastığı serbest meslek makbuzunu edinebilirsiniz. Söz konusu makbuzun anlaşmalı matbaalarda bastırılması önemlidir zira anlaşmalı matbaalarda mevzuata uygun basılmamış makbuzlar geçersizdir. Makbuzu gerekli biçimde doldurmanız durumunda serbest meslek makbuzu kesmiş olursunuz.

Bu, serbest meslek makbuzu kesmenizin eski yöntemidir. Günümüzde pek çok belge ve işlem gibi Serbest Meslek Makbuzu için de elektronik dönüşüm alternatiflerine başvurabilirsiniz. Mesela Serbest Meslek Makbuzu’nu elektronik ortamda e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenleyebilirsiniz. Bunun için işletmenizin bilgi işlem sistemini direkt entegrasyonla sisteme bağlamayı, GİB Portal üzerinden işlem gerçekleştirmeyi veya konunun uzmanı özel entegratörlerin hizmetlerine başvurmayı tercih edebilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu İşlemleriniz İçin Ekohesap!

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.