Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest meslek erbabının yaptığı tahsilatları belgelendirmek için kesmesi gereken makbuza serbest meslek makbuzu denir. Bu makbuz değerli evraktır ve

hukuki geçerliliği vardır. Tahsilatın kanıtı sayılır. Bu nedenle gerekebileceği için saklanması çeşitli mağduriyetlerin önüne geçme imkanı sağlayacaktır. Ayrıca bu makbuz fiş ve fatura muadilidir. İki nüsha halinde düzenlenir, aslı alıcıda ve diğer nüsha da satıcıda ya da hizmeti verende kalır.

Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Pek çok işletme serbest meslek makbuzu hesaplamak için ya hazır yazılımları, ya da çeşitli internet sitelerindeki serbest meslek makbuzu hesaplama araçlarını kullanmakta. Ancak hesaplamayı elle yapmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımları sayalım.

Brütten nete hesaplama: Brütten nete serbest meslek makbuzu hesaplamanız için stopaj tutarını, bu oran %20’dir veya stopajsız işlem yapıyorsanız 0’dır, brüt ücretten çıkarmanız gerekmektedir. Bu sayede net ücrete ulaşırsınız. Burada brüt ücretin %20’sini çıkarmanız gerektiğini unutmayın.

Netten brüte hesaplama: Net ücrete stopaj tutarının eklenmesiyle brüt ücrete ulaşılır. Ancak burada stopaj oranını net ücrete ekleyeceğiz. Stopaj brüt ücretin %20’siydi. Stopajın olması durumunda net ücret brüt ücretten daha fazla olduğu için eklemeyi net ücretin %20’si tutarında yapmamalıyız, stopaj eklenmiş tutarın %20’si olacak şekilde yapmalıyız. Basit bir hesapla düşünelim. Brüt ücret 100 TL olsun. Net ücret %20’lik stopaj değerinin çıkarılmasıyla 80 TL olur. 80 TL’ye eklememiz gereken tutar 100 TL’nin %20’si olan 20 TL’dir. Ancak bu tutar 80 TL’lik net ücretin %20’si değil, %25’idir. Dolayısıyla net ücrete %25’lik ekleme yapmalıyız, %20’lik değil. Bu sayede net ücretten brüt ücreti hesaplamış olursunuz.

Tahsile göre hesaplama: Önce tahsil bedelinin nasıl hesaplandığına bakalım. Net ücrete brüt ücret üzerinden %18 KDV eklemeniz durumunda tahsil edilecek tutarı bulursunuz. Tahsil edilecek tutarı 80/98 ile çarparsanız net ücreti, 100/98 ile çarpmanız durumundaysa brüt ücreti bulursunuz.

Mikro İşletmelerin Ön Muhasebe Çözümü Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe sürecinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu hesaplama işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.