Serbest meslek makbuzu nedir ve ne işe yarar?

Serbest meslek erbabının çok sayıda ve çeşitte tahsilat yapması söz konusudur. Serbest meslek makbuzu serbest meslek erbabının yapılan tahsilatın ne türden olduğu

fark etmeksizin kesmesi zaruri olan makbuza verilen addır. Bu makbuz değerli evrak yerine geçer ve tahsilatınızın kanıtı olarak sayılır. Gereken durumlarda serbest meslek makbuzlarının hukuken de kanıt statüsünde sayıldıklarını ve hukuki süreçler açısından önem taşıyabildiklerini belirtelim. Yani çeşitli mağduriyetlerin önüne geçmek için serbest meslek makbuzlarınızı iyi bir şekilde saklamalısınız. Bu makbuz ayrıca fiş ve fatura yerine de geçer. Serbest meslek makbuzunu iki nüsha halinde düzenlemeli, aslını müşteriye verip diğer nüshayı da kendiniz almalısınız.

Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Oluşturulur?

Serbest Meslek Makbuzu oluşturmanız için yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk olarak bir serbest meslek mükellefi olmanız gerek. Bunun için bir vergi dairesine başvurup mükellefiyet açtırmalısınız. Ardından anlaşmalı matbaalarda bastırılan serbest meslek makbuzlarını almalısınız. Başka yerlerde bastırılan makbuzların geçerliliği olmadığını ve tespit edilmeleri durumunda çeşitli problemlere yol açabileceğini belirtelim. Aldığınız serbest meslek makbuzlarını gereken şekilde doldurup müşterinize vermeli ve makbuzda yazan şekilde tahsilat gerçekleştirmelisiniz.

Elbette serbest meslek makbuzunu elektronik ortamda e-Serbest Meslek Makbuzu olarak oluşturmayı da tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için elinizde üç ana seçenek var. GİB Portal’ı kullanıp makbuzlarınızı portal üzerinden düzenleyebilir, konunun uzmanı özel entegratörlerin hizmetlerini kullanabilir veya bilgi işlem sisteminizi başkanlığın sistemiyle direkt entegrasyonla bağlayabilirsiniz.

Matbu serbest meslek makbuzu kullanacakları uyarmamızda fayda var. 1 Ocak 2020’den itibaren serbest meslek makbuzlarının elektronik ortamda düzenlenmesi zorunlu olacak. Bu nedenle e-Serbest Meslek Makbuzu’na geçişinizi hemen gerçekleştirmeniz gelecekte yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Mikro İşletmelerin Ön Muhasebe Çözümü Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe sürecinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.