Herkes gibi vergi mükellefleri de zaman zaman borçlarını aksatabilmekteler. Vergi borçları zamanında ödenmedikleri zaman dağ gibi birikip içinden çıkılmaz bir hal alabiliyorlar.

Ancak vergi borçlarını ödememenin, vergi ziyaı adıyla geçen, ciddi bir suç olduğu ve kanunen ciddi cezalara tabi olduğunu akılda tutmak gerekmekte. Vergi ziyaı ve cezaları, Vergi Usul Kanunu’nun 341. maddesinde belirlenen hallerde verilir. Şimdi vergi borcunun ödenmemesi yani vergi ziyaı durumunda çarptırılabilen cezalara bakalım.

Vergi Borcu Ödenmemesi Durumunda Uygulanan Cezalar Nelerdir?

Vergilerin geciktirilmeleri halinde %1.95 oranında gecikme zammı/faizi uygulanıyor. Ayrıca vergi ziyaı nedeniyle uygulanan cezalara bakalım. Bu suç işlenirse ödenmesi gereken verginin bir katı vergi ziyaı cezası kesilmekte. Ancak özellikle Vergi Usul Kanunu’nda 351. maddede belirtilmiş fiillere sebebiyet verenlerin cezaları ödenmesi gereken verginin 3 katına çıkmakta.

Yukarıdaki durumların yanı sıra vergi konusunda usulsüzlüklere verilen cezalar da şu şekilde:

  • Kayıtlarda defter ve muhasebe hileleri yapanlar
  • İşlemlerle alakasız kişiler adına hesap açan ya da vergi matrahı azaltımına neden olacak şekilde deftere kaydedilmesi gereken bilgileri tamamen ya da kısmen başka defterlere veya kayıt ortamlarına kaydedenler
  • Defterlerini, kayıtlarını ve belgeleri tahrif eden veya gizleyenler, yanıltıcı belge düzenleyip kullananlar

Bu kişiler hakkında 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmedilir.

Ayrıca:

  • Saklama ve ibrazı gereken defterleri, kayıtları, ya da belgeleri yok eden/tahrif eden, yerine başka yaprak koyanlar
  • Defterleri kısmen ya da tamamen sahte bir şekilde düzenleyenler
  • Bu sahte belgeleri kullananlar

Bu kişiler 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!