E-Fatura Nedir?

Elektronik dönüşüm sürecinin hız kazanması neticesinde pek çok işletme eskiden matbu yapılan işlemleri elektronik ortamda gerçekleştirmektedir. En gözde elektronik dönüşüm çözümlerinden biri e-Fatura’dır.

E-Fatura, faturaların elektronik ortamda kesilmesine verilen isimdir ve pek çok çeşidi vardır. Pek çok işletme zamandan ve maliyetten tasarruf etmek için matbu fatura yerine e-Fatura kesmeyi tercih etmektedir. Devlet de e-Dönüşüm’ü ve e-Fatura uygulamasını teşvik eden hamlelerde bulunmaktadır.

E-Fatura’nın İki Çeşidi: Temel ve Ticari e-Fatura

E-Fatura hazırlanırken iki tür senaryo söz konusu olabilir. Temel e-Fatura sadece faturanın alan kişiye ulaşmasını esas alır ve teknik bir sorun çıkmadığı sürece alıcı tarafından kabul edilmek zorundadır. Yani alan kişinin bu e-Fatura kategorisinde faturayı reddetmesi mümkün değildir. Öte yandan Ticari e-Fatura’da faturayı alan kişinin faturayı kabul etmesi, iptal etmesi ya da reddetmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle Ticari e-Fatura’yı yollayan taraf karşı taraftan cevap bekler. Kabul durumunda süreç sorunsuz bir şekilde işler. Ancak diğer durumlarda faturayı yollayan tarafın gerekli düzenlemeleri yapması ve bir problem varsa bunu çözmesi gerekmektedir.

E-Fatura İşlemleriniz İçin Ekohesap

Küçük veya orta ölçekli işletmenizin muhasebe ihtiyaçlarını karşılayacak basit bir ön muhasebe programı mı istiyorsunuz? Öyleyse Ekohesap tam size göre! Ekohesap sayesinde bir ön muhasebe programından bekleyeceğiniz her türden muhasebe işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Vergi, e-Fatura, e-Arşiv, e-Müstahsil Makbuzu ve e-Serbest Meslek Makbuzu işlemlerinizi de Ekohesap ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ekohesap sayesinde hatasız ve hızlı bir biçimde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin keyfini sürer, işletmenizin karlılığını artırmaya bakarsınız.