Vergi Borcu Yapılandırması Nedir?

Bir talihsizlik sonucu vergi borcunuzun olduğunu ve verginizi zamanında ödemenizin mümkün olmadığını düşünün. Her gün pek çok mükellef bu durumla karşılaşmakta. Bu durumda mükelleflerin önlerindeki seçeneklerden biri vergi borçlarını yapılandırmaları.

Vergi borcu yapılandırmaları hem devletin ödenemeyen vergilerle ilgili kaybını en aza indirdiği için, hem de normalde vergilerini ödeyemeyecek mükelleflerin kanunen sıkıntılı durumlara düşmesini engellediği için oldukça avantajlı bir seçenek.

Peki vergi borcu yapılandırması nedir? Kabaca, vergi borcu yapılandırması vergi borcunun taksitlendirilerek belli bir faiz oranıyla ödenmesi demek. Taksitler borca nazaran oldukça düşük tutarda olduğu için mükellef yapılandırma uygulaması sayesinde borcunu ödeyebilecek duruma gelir. Yapılandırmada farklı sayılarda taksitlendirme yapılabilir. 6, 9, 12, ve 18 aylık taksit seçenekleri bulunmaktadır.

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Vergi borcunuzu internet üzerinden yapılandırabilirsiniz. Öncelikle bağlı olduğunuz vergi dairesini ve borçlarınızı öğrenmelisiniz. Bu işlem telefon veya bilgisayardan yapılabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesindeki ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ bağlantısına TC Kimlik No, Anne Kızlık Soyadı ve doğum tarihi ile giriş yapıp vergi borçlarınızı ve borçlu olduğunuz vergi dairesini öğrenebilirsiniz. Sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapmalısınız. Bu giriş için TC Kimlik No gibi kimlik bilgileri gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ilgili borç seçilir, ekranda adres, e-posta adresi, ve telefon bilgileri girilir. Yapılandırılması istenen borç ve yapılandırma şartları -taksit sayısı gibi- seçilir. Bunun ardından borç hangi vergi dairesineyse o dairenin ili ve vergi dairesi işaretlenir. Son olarak da ‘EVET’ seçeneği işaretlenerek yapılandırma işlemi tamamlanır.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta yapılandırılmış vergi borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesidir. Aksi takdirde yapılandırma şansınızı yitirebilirsiniz!

Ekohesap Bütün Muhasebe İşlemlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!