İşletmelerin yapmaları gereken en önemli muhasebe işlemlerinden biri bilanço defteri tutmaktır. Bilanço defteri tutularak işletmenin varlıkları, varlıkların kaynakları gibi

pek çok önemli bilgi derli toplu bir şekilde bir yerde tutulur. Bilanço bir işletmenin en önemli mali tablolarından biridir ve düzgün bir şekilde tutulmalıdır. Bilançonun dört ana bölümü vardır. Bunlar şu şekildedir:

  1. Bilanço Başlığı

Bu kısımda işletmenin adı, unvanı ve bilançonun tarihi bulunur.

  1. Aktif Kısım

Bu kısımda dönen ve duran varlıkların bulunması gerekir. Bu kısmın pasif kısımla eşit olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bilançonun sol kısmında bulunur.

  1. Pasif Kısım

Bu kısımda işletmenin kaynaklarının yani sermayesinin ve borçlarının bulunması gerekir. Bu kısmın aktif kısımla eşit olması gerekmektedir. Bilançonun sağ kısmında bulunur. Kısa vadeli yabancı kaynaklar, uzun vadeli yabancı kaynaklar ve özkaynağı içerir.

  1. Dip Notlar

Bilançonun anlaşılır bir biçimde okunması için gereken ek bilgilerin ve açıklamaların yer aldığı kısımdır.

Bilanço Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilanço yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bilançonun mevzuatlara uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bilanço yapılırken Türkiye Muhasebe Standartlarına uyulmalı ve bilanço Türkçe olmalıdır. Türk lirası ile düzenleme yapılması gerekmektedir.

Ekohesap Bütün Ön Muhasebe İşlemlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!