Günümüzde işverenlerin yapmaları gereken pek çok işlemin daha çabuk bir şekilde gerçekleştirilebilmeleri amacıyla elektronik ortama taşındıklarını görmekteyiz. Bu trend işverenlerin

işçilerinin sigortalarıyla ilgili işlemleriyle ilgili olarak da devam etmiş, yapılabilecek pek çok işlem kolayca elektronik ortamda yapılabilir hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), işçi sigorta prim belgelerinin işveren tarafından internetten verilebilmesi ve ilgili tahakkuk bedellerinin internet bankacılığı ve otomatik ödeme yollarıyla kolayca ödenebilmesi için kurduğu portal e-Bildirge Portalı’dır.

E-Bildirge’ye Başvurmak

E-Bildirge’ye nasıl başvurulur? Bunun için yapılması gerekenler oldukça basit. E-Bildirge Formu’nun alınmasının ardından bu form işveren, imza yetkisi olan biri, ya da işveren vekili tarafından doldurulmalıdır. Sonrasında işyerinin işlem gördüğü sigorta il müdürlüğünden, ya da e-Devlet üzerinden kullanıcı kodu ve şifre alınmalıdır.

E-Bildirge Şifresi Almak

Eğer SGK işyeri tescili mevcutsa işveren ya da işverenin yetki verdiği kişiler e-Devlet şifresiyle e-Bildirge şifresi alabilirler. Bunun için öncelikle SGK internet sitesine girip e-SGK bağlantısı üzerinden diğer uygulamalara tıklamalısınız. Ardından e-SGK Şifre’ye tıklayıp e-Devlet şifrenizle giriş yaparak e-Bildirge şifrenizi alabilirsiniz.

E-Bildirge Zorunluluğu Var mı?

E-Bildirge zorunlu mu sorusu işverenlerin kafasını kurcalamakta. Bu soruya kısaca yanıt verelim.

E-Bildirge kullanımı, işletmenin personel sayısı ne olursa olsun zorunludur. E-Bildirge kullanılmaması ve bu konudaki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda, 506 sayılı kanun 140. madde (c) bendi uyarınca takip eden ay içerisinde idari para cezası uygulanmaktadır.

E-Bildirge ile Yapılabilecek İşlemler

E-Bildirge ile neler yapılabilir? Yapılabilecek işlemler şunlardır:

T.C. kimlik numarasından sigortalı sorgulaması yapabilir,
5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemlerini gerçekleştirebilir,
e-Borcu Yoktur belgesi hazırlayabilir,
Kullanıcı işlemlerinizi gerçekleştirebilir
Aylık prim ve hizmet belgesi işlemlerinizi gerçekleştirebilir,
Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesi yollayabilir,
Sigortalı hesap fişleri işlemlerinizi gerçekleştirebilir,
İşveren borç görüntülemesi ve ödemesi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ekohesap Bütün Muhasebe İşlemlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!