Tediye makbuzu verilen hizmete karşılık firmanın verdiği paraya dair bilgileri içeren makbuzdur.

Ödemenin çekle ya da nakit parayla yapılması fark etmeksizin kesilir. Zaman zaman tahsilat makbuzuyla karıştırılabilen bu makbuzun tahsilat makbuzuyla benzer ve farklı taraflarına içeriğimizde göz atacağız.

Tediye ve Tahsilat Makbuzlarında Bulunması Gereken Bilgiler

Makbuzda bulunması gereken bilgiler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Yatırılan paranın rakam ve yazı ile ne kadar olduğuyla beraber para birimi bilgisi
  • Makbuzun düzenlendiği tarih
  • Parayı alanın ismi, soyadı ve imzası
  • Parayı verenin ismi, soyadı, ve imzası
  • Makbuz kesen firmanın bilgileri. Adres, telefon, ve unvan bilgisi yer almalıdır. Ayrıca makbuz bir birey tarafından kesildiyse bu bireyin isim ve soyad bilgisi.
  • Eğer para çek ile verildiyse çekin ait olduğu banka ve çek numarası bulunmalıdır.

Tediye Makbuzu ile Tahsilat Makbuzu Arasındaki Fark!

Zaman zaman tediye makbuzu ile tahsilat makbuzunun aynı şey olduğu söylenmektedir. Ancak bu doğru değildir. Zira bu iki makbuzu hazırlayan taraflar farklıdır. Ödeme yapan tarafın makbuz kesmesi durumunda kesilen makbuza tediye makbuzu denmekteyken, satıcı tarafın makbuz kesmesi durmunda kesilen makbuza tahsil makbuzu denir.

Hazırlanan makbuzlarda tahsil makbuzu kesen firmanın kestiği makbuzda parayı alan firma bölümüyle makbuzu kesen firma bölümü aynı olur. Ancak tediye makbuzu hazırlandığında parayı ödeyen firma ile makbuzu hazırlayan firma bölümlerinde aynı firma yer alır.

Tahsil makbuzu tediye makbuzuna kıyasla daha yaygın kullanılan makbuz biçimidir. Zira firmalar pek çok kişiye hizmet vermekte ve her birine ayrı ayrı tahsilat makbuzu kesmektedirler.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!