Ülkemizde pek çok vergi bulunmaktadır. Bu vergilerden en bilindik olanlardan biri Özel Tüketim Vergisi ya da ÖTV’dir. Peki ÖTV nedir?

ÖTV 4760 sayılı kanuna ekli dört listede bulunan ürünlerle ilgili olarak bir kerelik alınan bir vergi türüdür. Özellikle lüks ürünlerden alınmaktadır. Daha çok otomobil alım-satımında karşımıza çıkmasıyla bilinmekte olsa da pek çok farklı lüks üründen bu vergi alınmaktadır.

Hangi Ürünlerde ÖTV Var?

ÖTV uygulaması olan ürünler şu şekildedir:

  • Çevreye zarar veren benzin, folik asit, ve kömür gibi lüks ürünler
  • İnsan sağlığına zararlı tütün ve alkol gibi ürünler
  • Lüks beyaz eşyalar
  • Genel olarak lüks araba, mobilya, kürk, mücevher gibi ürünler

Kimler ÖTV Yükümlülüğüne Sahip?

ÖTV yükümlülüğüne sahip olanlar şu gruplardır:

  • Lüks motorlu araç ticaretiyle meşgul olanlar
  • Müzayede ile araç satışı gerçekleştirenler
  • Kullanmak üzere araç ithal edenler
  • I, III, ve IV sayılı tarifeli mal ve II sayılı tarifede bulunan malların kayıt ve tescile tabi olmayanlarını imal ve ithal edenlerle beraber müzayede yoluyla bu ürünlerin satışını gerçekleştirenler

ÖTV ve KDV Arasındaki Fark

KDV’nin aksine ÖTV tek aşamalı bir vergidir. Maldan sadece bir kez, belli bir aşamada ÖTV alınır. Bu aşama ilk iktisap, imalat, veya ithalat aşaması olabilmektedir.

ÖTV İstisnaları Neler?

ÖTV istisnası, ÖTV alınması gerekip de alınmayan durum anlamına gelir. ÖTV Kanunu’na 2016 yılında eklenmiş geçici 7. madde bazı sektörleri ÖTV’den muaf tutmaktadır. Buna göre engelli bireylerin yanı sıra dolmuş, minibüs, taksi ve otobüsle şehir içi yolcu taşıyan firmalar bu istisnadan yararlanmaktadır.

Ayrıca çeşitli amaçlarla yapılan istisnalar da vardır. Bunlar arasında askeri, diplomatik, ihracat, ithalat, kamu kurumları, petrol, güvenlik kuruluşlarının silah alımı, Türk Hava Kurumu gibi kurum ve konular bulunmaktadır.

Bütün Muhasebe Süreçlerinizde Ekohesap Sizinle!

Kullanıcı dostu bir web tabanlı ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!