E-Defter Nedir?

Kanunen tutulması zorunlu olan yevmiye defterleri ve büyük defterler eskiden basılı olarak tutulmaktaydı. Ancak günümüzde muhasebe işlemleri de dahil olmak üzere pek çok işlem

elektronik ortamda taşındığı için bu defterlerin de elektronik ortamda tutulmaya başlandığını görmekteyiz. E-Defter, bu defterlerin elektronik ortamda tutulduğu ve elektronik imzayla güvenli bir şekilde maliyeye berat verilmesinin sağlandığı sistemin adıdır.

E-Defter Geç Göndermenin Cezası Nedir?

E-Defterlerin mücbir sebep olmadan geç gönderilmeleri durumunda özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu nedenle defterlerin sisteme düzenli bir şekilde yüklenmesi, işverenlerin mağduriyet yaşamaması için önemlidir. Ayrıca defterlerin uygun şekilde ve kolay okunamayacak şekillerde tutulmaması durumlarında da cezalarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

E-Defteri Zamanında Göndermeme Cezası Ne Kadar?

E-Defterin zamanında gönderilmemesi durumunda yazılan cezaların meblağları gecikmelerin kaç gün olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Birkaç günlük gecikmeler sorun edilmeyebilmektedir. Ancak daha uzun süreli gecikmelerde, gecikmeyle artan derecede para cezaları uygulanabilmektedir.

E-Defteri Geç Göndermeye Mazeret Oluşturan Mücbir Sebepler Neler?

E-Defterlerin geç gönderilmelerinin ceza sebebi olmadığı mazeret bildiren haller olabilir. Bunlar mücbir sebepler olarak adlandırılırlar. Peki E-Defter geç gönderme mücbir sebepleri nelerdir? Siber saldırı ve virüs nedeniyle E-Defter beratlarının bozulması ya da silinmesi mücbir sebep kapsamında kabul edilmektedir. Bu nedenler dışında nelerin mücbir sebep kapsamına girdiği Vergi Usul Kanunu 13. maddede düzenlenmiştir. Bu maddeye göre:

  • Vergi yükümlülüklerinin yerine getirilmesini engelleyecek türden deprem, sel, yangın gibi doğal afetler;
  • Vergi yükümlülüklerini yerine getirilmesini engelleyecek seviyede ağır hastalık, kaza ve tutukluk halleri;
  • Kişinin iradesi dışında gerçekleşen mecburi gaybubet durumları ve kişinin iradesi dışındaki nedenlerle defter ve vesikaların elden çıkması mücbir sebep sayılmıştır.

Ekohesap Bütün Muhasebe İşlemlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!