E-Defter Nedir?

Günümüzde hemen hemen her işlemin elektronik ortamda gerçekleştiğini göz önünde bulundurursak bu durumdan muhasebe süreçlerinizin de etkilenmesi kaçınılmaz. Artık pek çok muhasebe işlemi düşük riskle, masrafsız ve hızlı bir şekilde

elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede hem iş gücünden hem de maliyetten tasarruf ediliyor. Eskiden basılı olması gereken yevmiye defterleri ve büyük defterler de artık elektronik ortamda tutulabiliyor. Bunu sağlayan hizmete E-Defter deniyor. E-Defter sayesinde defter beratları başkanlığın sistemine kolayca gönderilebiliyor.

E-Defter Saklama Zorunluluğu

Mükelleflerin kafalarını en fazla karıştıran konulardan biri E-Defter saklanmasının zorunlu olup olmadığı. E-Defter Genel Tebliği, E-Defterlerin saklanması sorumluluğunu işletmeye yüklüyor. Dolayısıyla E-Defter tutması gereken mükelleflerin E-Defterleri kanunen belirtilmiş süreye kadar saklamaları gerekiyor. Mağduriyet yaşanmaması için işletmelerin bunu iyi bir şekilde yapmaya ekseriyetle dikkat etmesi gerekiyor.

E-Defter Saklama Hizmeti

Peki E-Defterlerin saklanması için ne gibi seçenekler mevcut? Eskiden E-Defterin işletmenin kendi sisteminde saklanmasına da izin verilmekteydi. Ancak 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren firmaların defter kayıtlarının özel entegratörler aracılığıyla saklanması zorunlu kılınmıştır. Özel entegratörlerin avantajı, defter saklama hizmetini profesyonel bir biçimde verdikleri için firmaların kendi sistemlerinde bu verileri saklamaya kıyasla daha güvenli bir seçenek sunmalarıdır. Başkanlık’tan ruhsat almış firmalar olan özel entegratörlere defter saklama hizmeti verme izni verilmiştir. Bu firmaların listesine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden ulaşılabilmektedir.

Ekohesap Bütün Muhasebe İşlemlerinizde Yanınızda!

Kullanıcı dostu bir ön muhasebe programı arıyorsanız Ekohesap tam size göre! Ekohesap ile gelir ve gider takibinizi yapın. Faturalarınızı yönetin. Müşteri ve tedarikçi takibinizi gerçekleştirin. Raporlar menüsüne bakarak hangi ürünün ne kadar satıldığını görüp mali müşavirinize alış-satış faturaları hakkındaki bilgileri kolayca mail yoluyla gönderin. E-Fatura yönetiminizi gerçekleştirin ve ödeyeceğiniz vergileri kolayca görün. Çalışanlarınıza ödeyeceğiniz maaşlara bakın ve dilerseniz maaş bordrolarını kolayca çıkarın. Çek ve senetlerinizin durumlarını takip edin. Ekohesap bütün bu işlemleri ve daha fazlasını kafanız karışmadan gerçekleştirebileceğiniz kullanımı kolay bir ön muhasebe yazılımıdır. Ekohesap’ı ücretsiz olarak denemek için hemen bizimle iletişime geçin!